Krása je objektívny atribút korelujúci s inteligenciou


Moji čitatelia možno budú poznať japonského vedca Satoshiho Kanazawu, ktorého som prvýkrát predstavil na Prope v článku “Pôvod ideológií a ich nositelia”.

Rád by som upozornil na niekoľko jeho starších textov, ktoré vyšli v rokoch 2009 a 2010 na webe Psychologytoday. Ide o texty, v ktorých sa zaoberá vzťahom medzi fyzickou atraktivitou a inteligenciou.

Kanazawa tiež v ďalších svojich textoch vysvetľuje, že krásu nemožno vnímať ako subjektívnu, ale ako objektívnu a merateľnú hodnotu. V uvedených článkoch nás Kanazawa oboznamuje so štúdiami, ktoré zistili silnú koreláciu medzi fyzickou krásou a inteligenciou či vzdelaním.


Božská Sharon Stone má údajne IQ 154.

Táto korelácia je o niečo silnejšia u mužov (takže milé dámy, ak stretnete fešného chlapa, môžete skôr predpokladať, že bude mať aj niečo v hlave :-)). Konkrétnejšie, veľmi atraktívne ženy sú v priemere viac inteligentné ako “veľmi neatraktívne ženy” o 6 bodov v IQ, zatiaľ čo “veľmi atraktívni muži” sú v priemere inteligentnejší oproti “veľmi neatraktívnym” o 8 bodov v IQ.


Britský herec Michael Fassbender má írsko-nemecký pôvod. Myslím, že je to pekná ukážka nordického typu s dolichocefálnou lebkou.

Pochopiteľne, mnohí budú namietať, že krása je predsa subjektívna záležitosť. Sociológovia a sociálni psychológovia nás predsa dlho presviedčali, že “krása je v oku toho, kto sa pozerá” a všeobecne rozšírená predstava, že pekní ľudia budú i inteligentnejší je len stereotyp. Lenže Kanazawa upozorňuje na skutočnosť, ktorá sa síce nechce veľmi priznávať, ale je sociálnym vedcom dobre známe, t.j. že takmer všetky stereotypy sú empiricky pravdivé.

Povedať, že “krása je len v očiach pozorovateľa” znamená, že odlišní ľudia majú odlišné štandardy krásy a že nie všetci budú súhlasiť s tým, kto je krásny a kto nie je. Ide však o jeden zo stereotypov alebo aforizmov, ktoré evolučná psychológia vyvrátila. Štandardy krásy totiž nie sú len podobné naprieč jednotlivcami a kultúrami, ale sú tiež vrodené. My už sa rodíme s vnútorným rozpoznaním kto je krásny a kto nie.

Kanazawa spomína zaujímavý výskum novorodencov, v ktorom sa zistilo, že bábätká staré len 2 alebo 3 mesiace sa budú dlhšie dívať na tváre tých dospelých ľudí, ktorých ostatní dospelí hodnotia ako fyzicky atraktívnejších. Bábätká sú samozrejme extrémne hedonistické a nemajú ešte žiadne maniere, takže sa budú dlho pozerať práve na to, čo v nich vyvoláva potešenie. Ak sa bábätko pozerá na druhého dlhšie ako na iných, tak to indikuje, že sa mu dotyčný páči a považuje ho za atraktívneho.

Iná štúdia zase odhalila, že deti staré len 12 mesiacov vykazujú pozorovateľné potešenie, väčšie zapojenie do hry, menej stresu a menej utiahnutosti pri interakcii s cudzincami v atraktívnych maskách oproti cudzincom v neatraktívnych maskách. Taktiež sa budú dlhšie hrať s bábikou, ktorá má atraktívne črty tváre ako s takou, ktorá je škaredá. Tieto štúdie sú konzistentné tiež s pozorovaniami rodičov, ktorí si všimli, že ich deti sa budú omnoho lepšie správať, ak bude ich opatrovateľka fyzicky atraktívna.

Iná štúdia zase odhalila, že deti staré len 12 mesiacov vykazujú pozorovateľné potešenie, väčšie zapojenie do hry, menej stresu a menej utiahnutosti pri interakcii s cudzincami v atraktívnych maskách oproti cudzincom v neatraktívnych maskách. Taktiež sa budú dlhšie hrať s bábikou, ktorá má atraktívne črty tváre ako s takou, ktorá je škaredá. Tieto štúdie sú konzistentné tiež s pozorovaniami rodičov, ktorí si všimli, že ich deti sa budú omnoho lepšie správať, ak bude ich opatrovateľka fyzicky atraktívna.


Symboly krásy vo svojich dobách. Krása je v skutočnosti veda, konkrétne matematika, geometria.

Kanazawa ďalej uvádza, že bilaterálna symetria nám dokáže zmerať krásu natoľko presne, že existuje v súčasnosti i počítačový program, ktorý dokáže vypočítať tvárovú symetriu zo skenovanej fotografie tváre (zmeraním veľkostí a vzdialeností medzi rôznymi časťami tváre) a priradiť dané skóre fyzickej atraktívnosti, ktoré silne koreluje so skóre, ktoré bolo priradené ľudským úsudkom. Krása je teda objektívny a kvantifikovateľný atribút jednotlivca, podobne ako jeho výška alebo váha. Veď napokon tie boli tiež len “v očiach pozorovateľa” pred vynálezom váh a metra.

Zdroje a odporúčané čítanie:

  1. https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-scientific-fundamentalist/200805/all-stereotypes-are-true-except-iii-beauty-is-only-skin
  2. https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-scientific-fundamentalist/200903/beautiful-people-are-more-intelligent-i
  3. https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-scientific-fundamentalist/200904/beautiful-people-are-more-intelligent-ii
  4. https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-scientific-fundamentalist/201012/beautiful-people-really-are-more-intelligent

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s