Ako to naozaj je s tými katolíckymi kňazmi?

„Denne sa objavujú nové prípady sexuálneho zneužívania detí veľkým počtom členov katolíckeho kléru. Bohužiaľ nedá sa hovoriť o jednotlivých prípadoch, ale o kolektívnej morálnej kríze, ktorú kultúrna história ľudstva nikdy predtým nepoznala v takej desivej a znepokojujúcej dimenzii. Mnohí kňazi a rehoľníci sa priznali. Niet pochýb o tom, že tisíce prípadov, ktoré boli oznámené spravodlivosti, predstavujú len malý zlomok skutočnosti, pretože mnohí páchatelia boli chránení a ich prípady ututlané hierarchou.“

Malá hádanka. Z akého periodika pochádza uvedený text? Denník N? SME? Či nejaký iný novodobý mainstreamový a liberálny plátok?

Ak ste tipovali niečo mainstreamové a novodobé, tak ste na omyle. Nie, je to prejav zo dňa 28. mája 1937 od nikoho iného než samotného Josepha Goebbelsa, svojho času ministra propagandy Tretej ríše.

V r. 1937 bolo v Nemecku zatknutých 276 rehoľníkov a 49 katolíckych kňazov. Zatknutia sa konali vo všetkých nemeckých diecézach postupne, aby sa o škandáloch denne písalo na titulných stránkach denníkov. Katolícka cirkev bola tak v NS Nemecku hlboko škandalizovaná.

Pochopiteľne, mnohí povedia, že to bola súčasť diskreditačnej kampane nacistického režimu proti cirkvi. Veď napokon k rozsiahlym akciám proti údajne pedofilným kňazom došlo krátko potom, čo pápež Pius XI (1857-1939) vo svojej encyklike Mit brennender Sorge odsúdil nacistickú ideológiu.

Tu máme ešte pre pobavenie dokonca pikantnejší text z r. 1937 od neslávneho Himmlera o katolíckej cirkvi:

„Ak opäť začneme robiť (súdne) procesy s homosexuálnymi kňazmi a budeme s kňazmi zaobchádzať ako s akýmkoľvek iným občanom v Nemecku, tak vám behom budúcich 3 -4 rokov garantujem 200 i viac takýchto procesov.Realizácia takýchto procesov zlyháva nie preto, že by bolo nedostatok takýchto prípadov, ale pretože dnes nemáme dostatok úradníkov a sudcov, ktorých je potrebných zamestnať. Verím však, že behom týchto 4 rokov bude vyprodukovaný presvedčivý dôkaz o tom, že cirkevná organizácia vo svojom líderstve, vo svojom kňazstve, je z veľkej časti homo-erotickým spolkom (Männerbund), ktorý terorizoval ľudstvo po dobu viac ako 1800 rokov, požadoval tie najkrvavejšie obety a v minulosti sa prejavoval sadisticky a perverzne. Stačí len spomenúť procesy s čarodejnicami a heretikmi.“

Nuž, drahí katolíci, kam sa na toto hrabú dnešní liberáli z Nka. 🙂

Nech už pravda bola akákoľvek, tak ide o to, že v kresťanskej alternatíve neustále čítam o tom, že so zneužívaním detí či homosexuálnymi excesmi sa v cirkvi malo roztrhnúť vrece po 2. Vatikánskom koncile. Jednoducho povedané, môže za to vraj liberalizácia cirkvi započatá 60-tymi rokmi. Ako však vidíme, povedomie o katolíckych duchovných ako úchyloch zneužívajúcich deti je omnoho staršie a bolo známe už pred 2. sv. vojnou a využité, či už oprávnene alebo nie, v proti-cirkevnej kampani, podobne ako i dnes – len s tým rozdielom, že dnes to nerobia národní socialisti, ale liberáli.

Koniec koncov, zdá sa, že v dávnej minulosti ľudia tento problém alebo možnosť niečoho takého akoby neregistrovali alebo neuvažovali o ňom tak ako dnešné generácie, ktoré sa narodili do sveta, kde kritizovať a spochybňovať cirkev je normálne, ba až celkom trend a kde sa i čoraz otvorenejšie hovorí o problematike sexuálneho zneužívania (akcie typu meeto či nedávny dokument o Michaelovi Jacksonovi výrazne prispeli k zmene prístupu k obetiam sexuálneho zneužitia). V stredoveku sme sa napr. mohli stretnúť s inštitútom oblácie, t.j. adoptovaním detí mníchmi, aj celkom malými. Predstava takejto adopcie, kedy malé dieťa bude vychovávané v pohlavne segregovanom prostredí a predurčené k celibátu, dnešným ľuďom, obzvlášť v kontexte v 20.storočí medializovaných prípadov zneužívania, príde celkom bizarná až znepokojujúca…

Ale buďme feroví. A tiež pozor na ohrdnuté ženy.

Každopádne text by som rád zakončil tým, že by bolo veľmi chybné hádzať všetkých katolíckych kňazov do jedného vreca a robiť z nich automaticky pedofilné monštrá, ako to posledne spravil taký Martin Jakubec.

Predovšetkým, treba vždy pamätať na prezumpciu neviny. Právu na ňu pozabudli presstitúti z Nka spoločne s liberálnym teológom Kocúrom (nechápem, ak mu tak vadia pravidlá v RKC, tak prečo neprejde do nejakej inej sekty, kde je farárom povolené sexovať? Veď ich je na trhu habadej, nielen protestantského charakteru, ale napr. i taká starokatolícka cirkev, ktorá si tiež momentálne dobre rozumie aj s Progresívnym Slovenskom).

Títo ľudia bez akejkoľvek rozumnej zdržanlivosti a pochopenia toho, že s takýmito mimoriadne závažnými obvineniami, ktoré môžu kompletne zničiť život a reputáciu človeka, sa nesmie len tak voľne narábať, spustili agresívny útok voči grékokatolíckemu biskupovi Milanovi Chauturovi. Bohužiaľ pre nich, zatiaľ všetko svedčí skôr o tom, že tu máme do činenia s typickou pomstychtivosťou ohrdnutej ženy než s úchylným farárom. Naozaj nechcem bagatelizovať prípady znásilnení a domáceho násilia, ale taktiež si treba naliať čistého vína a konečne pripustiť, že i prípady falošných obvinení ohrdnutými ženami voči mužom sú častejšie než by sa nám páčilo. Zničenie (nielen) mužovej reputácie, jeho verejné poníženie a ohováranie – to je typická ženská stratégia (voči nepriateľom).

Takže nie, podobne ako väčšina ľudí nie je pedofilná a nezneužíva deti, tak ani väčšina kňazov nie je taká. Ak sa pozrieme na nejaké tie štatistiky ohľadne zneužívania detí, tak sa to zvykne pohybovať v tom rozpätí 1,5 až 6%, čo by viac menej malo zodpovedať bežnej populácii. Ak už, tak katolícky klérus sa vymyká z bežnej populácie nie sexuálnym zneužívaním detí, ale frekvenciou homosexuality, ktorá sa podľa niektorých štúdií z USA pohybuje u neho v rozpätí od 20-30% až 50%, zatiaľ čo u bežnej populácie ide o výrazne nižšie zastúpenie. [1]

Problém nie je teda ani tak počet zneužití, ale prístup cirkevnej vrchnosti, ktorá namiesto ohlásenia vinníkov preferovala zamiesť všetko pod koberec. Ja neviem, ale reakcia normálne uvažujúceho jedinca, potom, čo sa dozvie o zneužívaní dieťaťa, je upovedomiť o tomto závažnom zločine orgány činné v trestnom konaní. Tá hlavná kritika teda nesmeruje ani tak k sexuálnemu zneužívaniu per se (pochopiteľne, aj to je veľký problém, obzvlášť v kontexte inštitúcie, ktorá káže o morálke), ale práve k postupu RKC, ktorá v tomto smere viackrát zlyhala.

Poznámka:

 1. Viaceré výskumy opakovane potvrdili zaujímavý fenomén v zmysle ktorého sa mužská homosexualita vyskytuje pravdepodobnejšie u jedincov, ktorí majú staršieho brata alebo viacej starších súrodencov mužského pohlavia. Táto jednoduchá epidemiológia bola opakovane potvrdená, najnovšie v januári 2018 meta-analýzou od Raya Blancharda. Tento fenomén je v literatúre dlhšie známy pod pojmom efekt poradia narodených bratov (fraternal birth order effect, FBOE). A ako to súvisí s cirkvou? Nuž, v stredoveku v šľachtických alebo aj roľníckych rodinách bývalo často zvykom, že najstarší syn podedil titul či pole, ďalší sa dal k vojsku či k remeslu a ten tretí, ak bol dosť šikovný, mal určenú kariéru duchovného. Koniec koncov často sa s najmladším “benjamínkom” spájala istá jemnosť a býval to “mamičkin maznáčik”. Každopádne najstarší syn nezvykol ísť za kňaza až tak často…


3 thoughts on “Ako to naozaj je s tými katolíckymi kňazmi?

  1. Nie, určite nemáš žiaden (vedomý) ban. Musím sa bližšie pozrieť v čom je problém. Aj u iných som si všimol, že im nepustí komentáre. Dopredu sa všetkým ospravedlňujem a pokúsim sa to nejako napraviť.

   Páči sa mi

   1. Ďakujem Roland. Dosť ma to zaskočilo, že môj príspevok bol neprechodný. Po tom čo nie je možná podobná diskusia u Normana, snažil som sa písať vecne k danej otázke, a pozeral som či neobsahuje snáď nejaké urážlivé slová. Na jednom fóre sa mi napríklad stalo že mi vynechalo slovo “opičiak”, pretože automatický filter vulgárnych slov zachytil v strede slova niečo škodlivé. Ale nikdy nie celý príspevok.

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s