O zlých ľuďoch

Existujú podľa vás úprimne zlí ľudia? Ja som ešte takých nepoznal. Povedal by som, že každá osoba, ktorá pácha zlo ho nerobí preto, že by si myslela, že je zlá, ale z dôvodu, že sa cíti na jeho páchanie oprávnená – buď prostredníctvom trestu, odškodnenia, reštitúcie, profitu alebo niektorej verzie “získania spravodlivého podielu” na niečom (toto sú spravidla zdôvodnenia, s ktorými prichádzajú ľudia pre ospravedlnenie svojich zločinov a všeobecne amorálnosti).

Každý jeden sériový vrah nejako ospravedlňoval svoje činy (aj keď niektorí ich neskôr mohli ľutovať). Veď napokon aj matky zvyknú ospravedlňovať svojich kriminálnych synov alebo aj dcéry. Všetci ľudia budú z času na čas ospravedlňovať svoje prečiny či zločiny od tých naozaj malicherných až po tie najstrašnejšie nejakou výhovorkou, spravodlivým odôvodnením.

Jednoduchá otázka: bol Mao zlý? Bol zlý Stalin? A čo Mohamed? Títo traja patria k najmasovejším vrahom v dejinách – s viac ako 100 miliónmi zavraždených v prípade komunizmu a s vyše 270 miliónmi vyvraždených kafírov (zgenocídovanie celých etník a náboženských skupín, čo výrazne pozmenilo etnický profil Blízkeho východu a sev. Afriky) moslimami. Napriek tomu sú títo ľudia hrdinami a vzorom pre niektorých a v ich mysliach títo vodcovia zabránili ešte horšiemu vývoju. (O tom, prečo tieto dve zločinné ideológie môžu byť na Západe bez akejkoľvek perzekúcie obhajované, zatiaľ čo iné nie, si povieme inokedy).

Ľudské bytosti sú racionálnymi činiteľmi a taktiež super-predátormi, resp. tými najúspešnejšími predátormi na zemi. Vieme byť milosrdní, morálni, etickí a kooperatívni, ale aj kriminálni, neetickí, nemorálni či jednoducho zlí podľa toho čo v danej chvíli uznáme za vhodné.

So zlom sa budeme stretávať neustále, je všade okolo nás. A tí najviac zlí a najnebezpečnejší ľudia sú práve tí, ktorí veria, že sú spravodliví (ako Stalin, Mohamed alebo Kiska :-)). Ide o ľudí, ktorí túžia po niečom, pretože cítia, že sú na to oprávnení.

Povedal by som, že vo všeobecnosti platí, že najmenej zlých ľudí nájdeme medzi drobnými podnikateľmi a robotníckou triedou. Tieto skupiny sú najpoctivejšie a najúprimnejšie, pričom sa vyznačujú aj najzdravšími hodnotami. Naopak, právni, finanční, vládni a samozrejme aj mimovládkoví zamestnanci ako aj politické triedy zvyknú patriť k tým najskorumpovanejším a ak by sa väčšina z nich jedného dňa vyparila, ocitli by sme sa zrazu v (aspoň o niečo) lepšom svete.

4 thoughts on “O zlých ľuďoch

 1. “Existujú podľa vás úprimne zlí ľudia? Ja som ešte takých nepoznal.”

  Si šťastný človek! Alebo sa necháš opiť rožkom v podobe fasády, ktorú si buduje okolo seba zloduch, aby mohol osprosťovať, oklamať, orabovať, … naivných ľudí, čo veria v dobrú podstatu človeka.

  Porozprávaj sa s nejakým psychiatrom alebo exorcistom, pokiaľ je dostatočne skúsený. Môže ti porozprávať historky, po ktorých sa ti budú snívať zlé sny.

  Jeden skúsený taliansky exorcista povedal veľmi múdru myšlienku : „Diabol chce aby sme neverili v jeho existenciu!“.

  Môžeš byť ateista, ale skús pochopiť myšlienku jedného z najväčších psychiatrov XX. storočia, ktorý odmietal diskutovať na tému existencie Boha (a teda aj Satana), lebo pre psychiatra predstavuje „psychickú realitu“, s ktorou je v kontakte každý deň vo svojej práci.

  Moja osobná skúsenosť je taká, že jestvujú vyslovene zlí ľudia, úplne zhnití zvnútra, posadnutí zlom (Satanom)! Neskôr sa im táto vnútorná hniloba objaví aj na tvári. Uvediem konkrétny príklad – konflikt dvoch ľudí z dôvodu že jeden si dovolil vysloviť názor na pôsobenie tretej osoby vo svete. Pozri sa pozorne do tváre
  https://www.roger-scruton.com/
  a do tváre tých, ktorým oponuje
  Najsprostejšia a najškaredšia premiérka Veľkej Británie

  odvolávala Rogera Scrutona (z neplatenej funkcie) kvôli kritike starého ropušiaka, ktorý sám priznáva že má mesiášsky komplex

  Naša mládež, ktorá namiesto osobných kontaktov vysedáva za počítačom, stratila úplne schopnosť prečítať varovné znaky na tvárach posadnutých ľudí. Dokáže adorovať kreatúry, ktoré nechal Boh (Príroda) prežívať na tomto svete iba na to, aby ľudia dostali príležitosť zmúdrieť.

  Páči sa mi

  1. A čítal si celý môj text? Myslím, že Mayová a Soros si vedia pred sebou ospravedlniť svoje zločiny. Obzvlášť Mayová je len tupé, bezohľadné hoviadko, obdobne ako Merkelbaba. Tie kravy možno aj tušia či vedia, že robia zlé veci, ale nejako si to pred sebou vedia ospravedlniť – a preto v tom pokračujú. Takýto ľudia to čo robia väčšinou nevnímajú ako zlo, ale za zlo, ktoré treba zničiť, považujú svojich oponentov. Podobne ako tzv. slušní či “svedkovia Čaputovi”.

   Páči sa mi

   1. Mayová a Soros patria do kategórie ľudí, ktorí už dávno v sebe zahubili červíka s názvom “Svedomie”. Sú to ľudia, ktorí sú tak presvedčení o svojej pravde, že v rámci svojho mesiášskeho komplexu sociopatického narcistu začínajú robiť sebazničujúce sprostosti. Oni tie svoje sprostosti nepoužívajú na ospravedlnenie pre sebou, sú v štádiu keď uverili vlastným drístom! Na Mayovej je to transparentne viditeľné, u Sorosa je to menej zjavné. Ale spôsob, ako úplne nehanebne ničí svoje dielo (nadácie OS a myšlienky pri ich zrode) ukazuje, že je tak isto v štádiu tesne pred spektakulárnym ľudským kolapsom.

    Je jeden zaručený spôsob ako pozvať Satana/Zlo do svojej duše. Krásne ho popísal v dráme
    Johann Wolfgang Goethe v klasickej dráme Faust. V túžbe ovládnuť svet, obrazne povedané upíše dušu Satanovi a neuvedomí si, že je skoro nemožné ho z nej vyhnať.

    Toto nie sú ľudia, čo svoje malé hriešky musia ospravedlňovať budovaním nejakej masky – Persony. Tá im tak prirástla k tvári, že zahubila ľudskosť čo sa pod ňou kedysi ukrývala.

    Najstrašnejšie je to možno pozorovať u niektorých typov z veľkej rodiny schizofrénií, kde postupne je možno vidieť postupné striedanie osobností a nakoniec úplné ovládnutie a zahubenie tej lepšej z nich.

    Je to na moc dlhé písačky, Žiaľ mám s tým veľmi tvrdé skúsenosti!

    Páči sa mi

   2. To čo ste vynechali vo svojich úvahách je vplyv propagandy, másáže mozgov a davová manipulácia. Prečo to spomínam? Vychádzam ani nie tak z jednoduchej otázky, ale skôr zo zjednoduchšujúcej otázky: “…bol Mao zlý, Stalin, Mohamed…”. V každodennej mediálnej masáži nikdy nezačujete o nášom slávnom rodákovi Napoleonovi Bonaparte. O jeho skazonosnom diele pri prvom pokuse zjednotenia Európy. Ak spomenú královnú Viktóriu tak len samé chválospevy, žiadne zločiny páchané v jej mene koldokola po Britských kolóniách. Pýtam sa či bol Napoleon zlý? Bola zlá královná Viktória? Však ospravedlňovala svoje zločiny poludšťovaním tých primitívov v Indočíne, v Afrike, atď… Bol zlý Winston Churchil? Ospravedlnil sa za svoje vojnové zločiny, že však nemeckí nacisti boli ešte horší od nich Anglických demokratov.

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s