Zaujímavé fenomény: ľavorukosť

Výborné video od britského antropológa Edwarda Duttona. Treba si pozrieť celé video – ja vám spravím len kratší výcuc. 🙂

Ste ľavoruký? Máte ľavorukého člena v rodine? Ide totiž o anomáliu. Takýto ľudia totiž nemajú symetrický mozog.

Ľavorukosť naznačuje, že niečo chybné sa udialo počas vývoja mozgu. Mozog takýchto jedincov je asymetrický,t.j. využívajú výraznejšie viac jeho pravú hemisféru.

Zopár zaujímavostí:

1. Ľavorukosť sa často vyskytuje u ľudí, ktorí sa narodili predčasne. Narodiť sa predčasne predstavuje suboptimálnu podmienku. Čím viac predčasne sa jedinec narodí, tam viac sa zvyšujú šance, že bude abnormálny.

2. S predčasným narodením koreluje autizmus. A autizmus je ďalšia podmienka, ktorá býva asociovaná s ľavorukosťou. Prečo? Lebo autizmus opäť indikuje to, že vývoj ľudského mozgu neprebiehal zvyčajným spôsobom – bol nestabilný. A výsledkom je mozgová asymetria, mozog sa nevyvinul optimálne.

3. Ľavorukosť ďalej koreluje s nižším vekom dožitia aj s nižším IQ (pri ňom sa ešte pristavíme, lebo s ním je to pri ľavorukých komplexnejšie).

4. Abnormálna sexualita je ďalšia oblasť, ktorá je spojená s ľavorukosťou. U homosexuálnych mužov je ľavorukých 13%, u heterosexuálnych 11%. Nie je to veľký rozdiel, ale predsa tu je, predsa to niečo indikuje. Ide o to, že tento rozdiel sa začína výrazne zvyšovať, ak ide o väčšie sexuálne extrémy. U pedofilov je ľavorukých 32%. A u transsexuálov je to až 50%. Jednoducho: čím je niekto extrémnejšie abnormálny po sexuálnej stránke, tým je i väčšia pravdepodobnosť, že bude ľavoruký.

5. Géniovia a ľavorukosť: a teraz opäť k tomu IQ. Áno, ľavorukí majú v priemere nižšie IQ, ale zároveň platí, že distribúcia je výraznejšie nerovnomerná – majú totiž aj väčší výskyt géniov. Mnohí veľkí vedci, ľudia ako Isaac Newton, Darwin a podobné typy, boli ľavorukí. A to platí i pre veľkých náboženských či politických lídrov. A opäť je tu spojenie i s predčasným narodením. Dáva to zmysel: esencia génia totiž býva kombináciou veľmi vysokého IQ s aspektami autizmu (obzvlášť nízkej empatie, čo je typická črta autizmu). A ako sme si už povedali, autistická osobnosť nám koreluje s ľavorukosťou.

Každopádne, ako som už písal, viac vám povie vo videu vedec Dutton (ktorý je tiež ľavoruký). A ak by vás to zaujímalo, autor tohto príspevku je pravoruký, ale má ľavorukého brata a dedka. 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s