Väčšina Slovákov je pro-západná, nie pro-ruská

Agentúra Focus prišla s novým prieskumom, podľa ktorého väčšina Slovákov stojí za euro-atlantickou orientáciou Slovenska. Pro-ruský postoj zaujalo len 17,9% respondentov. Ide predovšetkým o voličov SNS, LSNS a čiastočne i Smeru (hoci pri Smere väčšina stále podporuje pro-západný kurz).

Ja viem, k takýmto prieskumom treba pristupovať s istou obozretnosťou. Rovnako vidím problém aj s formulovaním danej otázky. Prečo museli napísať “Dankova proruskejšia politika”? To je manipulatívne. Dobre vieme, ako je dnes Danko zdiskreditovaný , ako je väčšine národa na smiech.

Napriek tomu aj tento prieskum dáva za pravdu mojej kritike slovenskej alternatívy v jej bezbrehom adorovaní Ruska. Ja vidím pomerne veľký rozdiel medzi tým byť za mier a dobré obchodné vzťahy a adorovaním konkrétneho režimu či systému danej krajiny a túžby vnášať sem nejaké jeho prvky či propagandu (napr. aj v oblasti histórie. Ak neviete čo mám na mysli, tak si skúste vyhľadať v časopise Zem a Vek články takéto Radka Sudeckého. Takéto manipulovanie histórie a trápnu pseudovedu nemožno nikdy tolerovať).

Slovensko je samozrejme geograficky centrum Európy, pomyselný most medzi Východom a Západom, ale kultúrne určite patrí k západnej civilizácii. Silný nemecký a latinský (čiže západný) vplyv na náš národ je nespochybniteľný. Áno, sme Slovania, ale ako sa správne hovorí, západní či západná vetva, t,j. Slovania ovplyvnení kultúrne i geneticky západnou sférou. A dnes do tejto sféry patríme aj oficiálne.

Namiesto výrazov Východná Európa a Východoeurópania však treba začať častejšie spomínať strednú Európu alebo Stredoeurópanov. Spoločne s Čechmi, Maďarmi, Rakúšanmi, ale aj Nemcami a Poliakmi tvoríme istý spriaznený celok. Toto by malo byť to pomyslené jadro, ku ktorému sa treba hlásiť.

To samozrejme neznamená, že z tohto titulu treba podporovať agresívnu politiku USA. V tom je istý problém: že s politikou NATO, ktorú viacerí odôvodnene odmietajú, sa automaticky spája celý Západ a jeho kultúra. A viacerí ľudia pre svoj odpor k americkej politike sa potom v rámci istej rebélie primknú k Rusku, k akejsi východnej identite. A to nám následne vytvára takýto zmätok v identite. Treba si to vyjasniť.

10 thoughts on “Väčšina Slovákov je pro-západná, nie pro-ruská

 1. Na západ sme nikdy nepatrili, a obyvatelia západu s ich vládcami nám to po celú dobu oficiálne známych dejín dávajú najavo. My pre nich nie sme rovní, a v tomto smere by sme sa k nim mali správať recipročne. Reči o tom, ako patríme na západ, sú obyčajné drísty.

  Páči sa mi

  1. Súhlasím s Tvojím názorom dieselhater. Keď už to Rakúskouhorsko s prepáčením rozdr…bali, kam kultúrne aj politicky patrili, by ma zaújmalo načo im je dobré to neSlov(a)enské vajatanie, ako sa vyjadrili v podobnom pro”západnom” článku a podsúvali svoju PROPagandistickú omáčku zahnednutí “národne uvedomelí slováci” na stránkach PROPu. Niežeby som mal z týchto ich zmätočných polemík väčší kus chleba. Len ma otravuje to ich cirkusovanie k tej ich pro”západnej sexuálnej orientácii”. Vidieť im to na každom kroku, keď svojím osloboditelom s radosťou odvádzajú svoje každodenné výpalná a znehodnocujú Slovenský jazyk, ktorý má tvoriť základ úradného spisovného jazyka slovíčkami z AngloSionistickej hatlaniny.

   Páči sa mi

   1. Protiprudu je silne anti-komunisticky zameraný web, takže nemôžete od neho očakávať, že bude nejako veľmi adorovať aj dnešné Rusko, kde je stále silná nostalgia po ZSSR. Odporučil by som, aby ste si problémy s týmto webom išli riešiť priamo tam. Tu nie je na to vhodný priestor.

    Páči sa mi

   2. Do PROPu nechodím, lebo nemám prečo. Nesúhlasím so spojovaním Russka s komúnistickou ideológiou ZSSR. Zrejme tam z Vás nikto nebol, môj sused ktorý tam bol neraz na služobke hovorí, že stačí spomenúť u nich komunistov a hneď idú po tebe celý húf rozčúlených ludí. Skôr by som teda hovoril o nostalgii PROPákov po ZSSR a sovietskych komunistov. A nielen po nich, ako som vyššie naznačil. Ako potvrdenie mojich slov môžem uviesť ich silné protiSrbské zameranie a až opičiu lásku ku Banderovskému režimu v Malorussku. Takže by ma celkom zaújmalo čo takého závadného, sovietskeho a komunistického našli na Juhoslovanoch, kam sa za minulého režimu chodilo so zvláštnym povolením nesocialistických krajín. Ale správna pripomienka, nechajme to tak, keď už som menoval tú webovú stránku, nebudem namietať na zmazanie príspevku, alebo radšej ešte lepšie lepšie keď bude zmazaná len tá jeho sporná časť.

    Páči sa mi

   1. O tom by sa dalo polemizovať, lebo východná hranica “európy” nie je daná objektívnymi faktormi, ako je to pri afrike, amerike, austrálii alebo antarktíde. Skôr je to ohraničenie nejakej kultúry, alebo tak nejak je to asi myslené, ale pri dnešných hraniciach štátov (ale nielen dnešných) ani toto zdôvodnenie nemá nejakú oporu v logike. Čo sa kultúry týka, tak sme kdesi medzi kultúrou východnej európy a kultúrou západnej európy, ale skôr by som povedal že sme o čosi bližšie k tomu východu.

    Páči sa mi

 2. A k tomu ovplyvňovaniu západom… Ovplyvňovaní sme tými do ktorých sféry vplyvu patríme, ale o tom my nerozhodujeme – silnejší pes jebe…- nepekne povedané.

  Páči sa mi

  1. V takom prípade im treba na ich očné bulvy hodiť Maďarov ako býkovi červenú handru a to ich hneď zdvihne aspoň zo stoličky aj keď ich ani na chvílku nepreberie z tej ich prozápadnej (sexuálnej)orientácie. Raz som čítal zaújmavý článok o pôvode Slovákov na Slovensku od jedného chlápka ktorý zjavne usiluje o dávno zabudnuté UhroSlaviactvo zakladatela Východoslovenskej republiky(krátko po rozbití R.U. až po vojenskú agresiu Č.S.armády a anexii do Č.S.republiky) pana Dvorcsáka. Škodaže sa mi nedochoval odkaz na ten článok. Bolo to skutočne velmi výživné čítanie, riadne ozdrojované. V stručnosti zhrniem podstatu: pisatel článku vyslovil domienku, že Slováci nepatria ani na východ, ani na záchod, ale do velkého Maďarska:-). Zdá sa Vám to odrodilecké? Ale farizejské je požadovať od druhých oddanosť, tými, čo pohrdli Československou štátnosťou, znásobené zakladatelmi Československa čo pohrdli štátnosťou Habsburskej monarchie. Citujem: “…zneuznaný c.k. univerzitný profesor Masaryk uplietol z Rakúskouhorského dezertérskeho lajna bič, ale zapráskať s ním už nedokázal…tak ako tá jeho jepičí pidiříše vznikla, vysomrovaná od vítězných mocností, tak i zanikla…”.

   Páči sa mi

   1. Čudujem sa tým Rusom, že vložili do našich Slovanských národov tolko energie a ludských obetí. Dosiahli tak akurát, že sa im Russká ríša rozpadla až v r.1917 zanikla a význam Russka a Rusského národa upadá, zatial čo význam naších stredoeurópskych Slovanských národov a štátikov stúpa.

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s