O tom, ako katolícka cirkev pomáha islamizovať Európu

Pohľad na horiacu katedrálu určite pohol s mnohými. Nech už to so spálením Notre Dame bolo akokoľvek, tak kresťania môžu kľudne túto udalosť interpretovať ako Božie varovanie. Posolstvo je tu jasné: Boh je sklamaný svojou cirkvou a v istom zmysle ju teda opúšťa. A odkomunikuje to spálením jedného z jej najväčších a najznámejších chrámov.

Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, aký je súčasný stav katolíckej cirkvi. Článok Roberta Hamptona s nadpisom, ktorý si kladie otázku či “je katolicizmus baštou proti islamu” nám ponúkne bližší pohľad.

Niektorí možno zaregistrovali, ako sa pápež František relatívne nedávno stretol s veľkým imámom z Al-Azhar v Abú Zabí, aby spoločne podpísali dokument o upevnení “ľudského bratstva” medzi oboma vierami a spoločne ocenili náboženský dialóg a pluralizmus. Imám i Svätý otec “okorenili” svoje stretnutie aj “hrejivými” bozkami na pery, čo opäť len odráža pápežov ústretový postoj voči islamu.

Stretnutie dvoch abrahámovských bratov.

Napokon dobre vieme, že samotný František niekoľkokrát poznamenal, že nevidí žiadnu hrozbu v islame. Tu sú jeho presné slová:

Moslimský terorizmus neexistuje…existujú len fundamentalisti a násilní jedinci vo všetkých národoch a náboženstvách.”

Pápež má však omnoho prísnejší meter, pokiaľ ide o európskych nacionalistov, ktorým prekáža masový import moslimov do Európy. Vyslovene hovorí o nebezpečenstve nárastu “extrémistických” a “populistických” skupín v Európe, ktoré podľa neho neponúkajú alternatívu konštruktívneho politického projektu.

František už dlhšie požaduje od Európanov, aby vítali moslimských imigrantov s otvorenou náručou. Svoju podriadenosť voči moslimom vyjadril aj symbolicky – umývaním a bozkávaním ich nôh v r. 2016 v samotnom Ríme.

Treba však napísať, že Františkove správanie len nasleduje jeho predchodcov. Pápež Ján Pavol II. sa napr. ospravedlnil moslimom za krížové výpravy a pobozkal Korán. A pápež Benedikt XVI sa taktiež ospravedlnil moslimom za svoju miernu kritiku vo svojej prednáške v Regensburgu. Na neskoršom stretnutí s moslimskými lídrami, ukázal Benedikt “úctu a hlboký rešpekt, ktorý má pre moslimských veriacich”.

Tieto problematické postoje a prejavy súčasného pápeža sú pomerne známe a netreba ich už podrobnejšie rozoberať. O čom sa menej diskutuje je skutočnosť, že Bergogliova afinita k islamu je v skutočnosti spoločná pre inštitucionálnu cirkev ako celok. Cirkevní lídri naprieč Európou opakujú výzvu pápeža privítať moslimských migrantov a vyhnúť sa nacionalistickým riešeniam. Na túto pro-imigračnú a pro-moslimskú orientáciu kladie dôraz predovšetkým cirkev v Taliansku.

Talianska cirkev

Emeritný biskup z Casserta, Monsignor Raffaele Nogaro sa napr. vyjadril, že je pripravený premeniť všetky kostoly na mešity, aby tak mohli slúžiť masovej migrácii:

“Morálne ako človek viery som ochotný premeniť všetky kostoly na mešity, ak to pomôže zachrániť životy chudobných a nešťastných mužov a žien, pretože Kristus neprišiel na zem, aby staval kostoly, ale aby pomáhal ľuďom bez ohľadu na ich rasu, náboženstvo alebo národnosť.”

Je to práve katolícka cirkev, ktorá je hlavným ubytovateľom migrantov v Taliansku, pričom za týmto účelom využíva nehnuteľnosti v jej vlastníctve. Jednou z katolíckych skupín, ktorá je najaktívnejšia v usídľovaní migrantov je, ironicky, Maltézsky rád – nástupca rytierskeho rádu, ktorý v minulosti obraňoval Európu pred moslimskými invazistami. Súčasný veľký majster rádu Albrecht von Boeselager sa vyjadril, že európska duša bude vážne zasiahnutá, pokiaľ nepríjme viac migrantov plávajúcich cez Stredozemné more.

Ďalej tu máme aj Úrad pre migráciu a utečencov vo Vatikáne, ktorý opakovane tlačí na Taliansko, aby prijímalo viac neeurópskych občanov. Podľa jeho oficiálneho stanoviska prisťahovalci umožňujú vyriešiť problém s nedostatkom talianskych pracovníkov, pričom ich neakceptovanie je prejavom neviery v Boha.

Mnohí talianski klerici sa pomerne ostro vyhranili voči nacionalistickej politike Mattea Salviniho. Noviny Guardian dokonca tvrdia, že práve katolícki kňazi dnes tvoria najsilnejšiu opozíciu voči Salvinimu. Uvádzajú príklad kňaza, ktorý napr. zakazuje “rasistom” vstup do kostola. Iní kňazi viedli otvorené protesty voči talianskej vláde. Mocný arcibiskup z Milána, sa opakovane odmietol stretnúť so Salvinim alebo s inými politikmi zo strany Lega.

Niekoľko kňazov začalo praktizovať občiansku neposlušnosť v štýle Martina Luthera Kinga proti novému zákonu, ktorý odstránil “humanitárnu ochranu” pre migrantov. Jeden z takýchto kňazov sa jasne vyjadril, že podporovatelia Salviniho by nemali zobrazovať scénu z Betlehemu počas Vianoc, pretože nie sú pravými kresťanmi.

Kňaz Luca Favarin so svojimi priateľmi z imigrantskej komunity z Padova (severné Taliansko).

Americká cirkev

Katolícka cirkev v USA nie je na tom o nič lepšia ako tá talianska. Napr. charitatívne organizácie združené v cirkvi sú lídrami v presídľovaní utečencov do USA, z ktorých 40% tvorili v r. 2014 moslimovia.

Centrom moslimského radikalizmu v Amerike je Minneapolis – mesto, do ktorého priviedli moslimskú somálsku komunitu práve katolícke charitatívne organizácie. Je veľmi nepravdepodobné, že americká katolícka cirkev zmení svoje spôsoby. Federálna pomoc pre presídlenie utečencov totiž tvorí podstatnú časť príjmu americkej konferencie katolíckych biskupov, pričom na tento účel dostali katolícki preláti medzi rokmi 2008 až 2015 až 2 miliardy dolárov.

Nejde len o problém liberálov v cirkvi

Inštitucionálna cirkev teda nie je prekážkou pre islam. Lenže problém je v tom, že vyššie spomenuté sa netýka len tzv. liberálnych kňazov. Aj niektorí tradicionalisti vnímajú moslimskú migráciu ako dobrú vec pre Západ, pretože ide o ľudí viery, ktorí veria v jedného Boha, na rozdiel od značnej časti bielych Európanov.

Presne s takýmto argumentom prišiel vplyvný integralistický kňaz Edmund Waldstein z Rakúska. Waldstein je redaktorom populárneho integralistického outletu Josias. Tento kňaz argumentoval v eseji z r.2017, že žiaden národ nemá právo na to, aby svoju imigračnú politiku založil výlučne na tom, čo mu prospeje.

Podľa Waldsteina je súčasná moslimská imigrácia do Európy vlastne pozitívom, keďže mladí moslimskí muži minimálne veria v Boha, čo je pokrok v porovnaní s väčšinou mladých rakúskych mužov.

Waldstein tiež reagoval na kritiku jeho pozície s tvrdením, že kontakt s moslimami poháňa Európanov k tomu, aby sa vrátili k viere, a že mnohí moslimovia, ak sa dostanú do Európy, konvertujú na kresťanstvo. Obe tvrdenia sú však celkom pochybné vzhľadom na skutočnosť, že cirkevná účasť v Európe konštantne upadá, zatiaľ  čo moslimská populácia sa zvyšuje, pričom počet nových konvertitov na kresťanstvo sa javí byť zanedbateľným.

Človek môže povedať, že ide len o jedného kňaza, ale outlet Josias má dosť signifikantný vplyv na amerických katolíckych intelektuálov a tento názor odráža aj súčasnú pozíciu cirkvi. Viacerí tradicionalistické katolíci budú mať v skutočnosti radi oddaných moslimov, pretože vytvárajú s nimi front proti liberalizmu, a preto vnímajú islamský fundamentalizmus ako potencionálneho spojenca proti sekularizmu.

Záver

Islam je dnes na pochode, zatiaľ čo katolicizmus v Európe upadá. Cirkev sa chce vyrovnať s touto vzostupnou silou tak, aby prežila, hoci aj v oslabenom a submisívnom stave. Napr. Bergogliova dohoda s veľkým imámom a jeho celková submisivita umožnili, aby katolíci mohli chodiť na omšu v gulfských štátoch. Samozrejme, že je to pápež, ktorý predstavuje slabšiu stranu pri takýchto rokovaniach – a tak tomu bude aj v nasledujúcich rokoch.

Je veľmi nepravdepodobné, že Františkov nástupca bude demonštrovať militantnejší prístup k islamu – cirkev už dlhšie nemá vôľu vyjadriť takýto postoj. Skôr než spojencom vlastencov proti islamu, bude cirkev pravdepodobne slúžiť ako jeho spojenec.

Odpor voči islamu pravdepodobne nevzíde z inštitucionálnej cirkvi, ale stále môže vzísť z laickej verejnosti. Momentálne je to výlučne na obyčajných (laických) katolíkoch, aby donútili svoju cirkev postaviť sa proti islamskému totalitarizmu a nerobiť žiadne kompromisy s cudzou silou.

Zdroj: Is Catholicism a Bulwark Against Islam?, autor: Robert Hampton

10 thoughts on “O tom, ako katolícka cirkev pomáha islamizovať Európu

 1. Kto by si to bol pomyslel, že katolícka církev pri druhom ťažení islámu na Európu ju nebude brániť, ale napomáhať v tom:-). Pri vojenskom ťažení Osmanov na Wiedeň, to bola Katolícka církev ktorá bola aktívna v jej obrane a rôzne frakcie ako Kalvíni v Maďarsku a Luteráni v Nemecku sa správali k moslimanom slniečkársky a vítali ich. Za tie roky sa zdá nič nezmenilo, máme tu kopec vykorenených ludí, ktorí nevedia kto sú a čo sú. A tak zatial čo ludia v Európe sa utápajú vo svojich pochybnostiach, žial aj tí veriaci a žial aj nemálo katolíkov nevynímajúc, Moslimovia sú o svojej PRAVDE PRESVEDČENÍ. Tam by som hladal koreň problému, ktorému Európa znova čelí. Ako to už jeden chlapík šikovne pomenoval: Načo je hentakým moslimským krajinám v Európe treba nejaký kostol typu Notre Dame? Ďalšia vec je že s oblubou sa ateisti oháňajú pojmom “Katolícka církev”. Zrejme pozostatky krízy ešte z čias frakčného štiepenia na rôzne sekty a Jakobínskeho besnenia. Katolícka církev to však nie je len nejaký pápež, prípadne kardináli, biskupi, k tomu nejakí kňazi. To sú všetci aj tí ktorí v mojom blízkom okolí prskali nad “drzosťou” kňaza že ho ako malého pokrstil a že sa dá demonštratívne odkrstiť:-). Ako vidno ludia na svete chodia všelijakí a robia všelijaké chyby, kto by to popieral, popieral by samotnú podstatu Evanjelia.

  Páči sa mi

   1. Ďakujem za odkaz na toho krála. Niežeby to bolo pre mňa nejaká prevratná novinka. Napríklad v boji pri obrane Wiedni sotva zoškrabali nejaké dostatočné vojsko. Trochu mi to pripomína neskoršie pakty s Hitlerovským Nemeckom a po “hrdinskom víťazstve nad fašizmom” jednohlasne peli všetci ódy na osloboditelov a zbierali svedectvá o zločinoch fašistov a trestali kolaborantov. Podobne to vypadalo v Uhorsku po odchode Turkov. Trest za kolaboráciu a zbieranie svedectiev Tureckých zločinov sa nijak nevymykal ludovej obyčaje.

    Páči sa mi

   2. Hmmm:-). Že mne až oneskorene docvaklo čo mi bolo zvláštne, keď som pod článkom Ako katolícka církev pomáha islamizovať Európu” pre vyváženosť uviedol aspoň z minulosti slniečkárske správanie aspoň dvoch takých skupín ako boli Luteráni a Kalvíni, našiel hneď odpoveď typu “A just tí darebáci katolíci!”. No nech, darebáci katolíci už majú riadne pochlebe:-).

    Páči sa mi

   3. Pozri sa, v USA zase protestanti diskriminovali katolíkov (Írov, Talianov a pod.), niekedy sa k nim chovali ako k ľuďom 2. kategórie. Tak sa katolíci na oplátku začali voči WASP spájať so Židmi podobne ako sa napr. luteráni v Habsburskej ríši spájali so Židmi/židmi (a signifikantne išli s nimi do slobodomurárskych lóží).
    Vieme ako to nakoniec v USA dopadlo: rok 1965 a Immigration Act, pretlačený katolíkom Kennedym a jeho židovskými kamarátmi. Dnes RKC v USA velice pretláča migráciu hispáncov – čo tam potom, že majú vysokú kriminalitu a mnohí sú nezamestnateľní už len z toho titulu, že sa ani nenaučia po anglicky a chcú fungovať len vo svojom španielskom gete. Hlavné je, že sú katolíci – že áno. To je jednoducho ten mechanizmus menšín, o ktorom som tu už písal.

    Takže nie, ja netvrdím, že protestanti sú niečo lepšie ako katolíci. Tvrdím, že sú si obe vierovyznania v skutočnosti veľmi podobné (a viac než by možno obe skupiny boli ochotné priznať). 🙂

    Páči sa mi

  1. Trochu chabý argument o skrývaní sa pod ochranné krídla moslimského agresora, ale ak to porovnám so súčasnosťou, môže byť celkom kludne pravdivý. Aj v súčasnosti si takí Kosovskí Albánci prizvali na pomoc proti zlým pravoslávnym(ak ešte náboženstvo hraje medzi nami nejakú úlohu) Srbom slávnych bojovníkov proti moslimským teroristom – Američanov a ich pobočku Európskych podpindosníkov z NATO. Dobrý príklad aj z dnešnej doby ako ukážka že v Európe nič nového sa nedeje. Stačí si aj však miesto rôznych protikatolíckych propagandistických spisov zalistovať v archívoch, ako to bolo s “prenasledovaním” protestantov katolíkmi. Problém ktorý si otvoril, bolo až na moje počudovanie neskutočne široký záber rôznych siekt s rôznou umiernenou až po silne militantnou ideológiou. Jeden taký zaújmavý príklad o mierumilovných zbožných Božích bojovníkov(takmer ako ISIL) o Česských husitských bratov, ktorí vo svojej mierumilovnosti a láske k blížnemu svojmu pri obrane svojej Prahy zlatovežatej, nejakým nedopatrením zablúdili na Slovensko až hen ku Hronskému Beňadiku, len o čom ja z histórie viem. Skvele to popísal o sektách a sektárskom násilí jeden. Či to prevzal odniekial od Američanov, neviem, ale všetci tí z rôznych frakcií hladeli nie nato čím poslúžia spoločnosti, ako celku, ale to čím má slúžiť spoločenstvo ktoré založili, im. Na myšlienkach týchto siekt potom budovali v Amerike ideológiu demokratizmu, idividualizmu, od Luteránov sa odvíjala ideológia nemeckého nacizmu a nejak od baptistov ak som dobre pochopil prevzali mnoho komúnisti.

   Páči sa mi

 2. V štatistikách pri úradnom spočítávaní katolíkov samotný krst stačiť zrejme bude. Ako ináč vysvetlíš, že v takom “kresťanskom” Slovensku hlásiacom sa z 80% ku katolicizmu si mohla dovoliť taká nejaká ateistická “menšina” za minulého režimu prenasledovať, zatvárať kňazov, kláštory a kostoly? Kde sa tu zrazu nabralo tolko vykorenených Slovákov a ten prípad s odkrstením, to už je “len” špička ladovca. To s tým zatváraním kňazov a reholí by sa dalo ešte chápať akosi pomocou tej pedofílnej agendy ktorá sa zrazu z ničoho nič objavila záhadne až po tej “něžnej revolúcii v r.89” a namiesto zatvárania pedofilov sa to hodilo na komunistov a ich totalitný režim, aby slávni disidenti nestratili slávu a punc mučeníkov komúnizmu. Ale to ostatné už neodškriepitelne bude súvisieť s vykorenenými Slovákmi.

  Páči sa mi

  1. Ku katolicizmu (rímskemu i grécku) sa podľa posledného sčítania hlási cca 66% obyvateľstva, nie 80% – a áno, ľudia sa hlásia, lebo sú pokrstení. Môj otec bol ateista a v kostole by si ho našiel maximálne pri svadbe alebo krste príbuzného. Ale aj tak si pri sčítavaní uviedol katolícke vierovyznanie, lebo bol tak pokrstený. S týmito číslami preto treba opatrne. Ten počet reálnych, praktikujúcich veriacich sa má pohybovať nejako okolo 30%. Kňazi sa zatvárali, lebo tu vládla komunistická totalita – a ľudia sa jednoducho prispôsobili (a istá časť sa i bála), rovnako ako sa prispôsobili po 89-tom kapitalistickej demokracii. Masy sú skôr konformné.

   Páči sa mi

   1. Ano oficiálne sa uvádza tak, že kňazi boli zatváraní nie za pedofíliu, ale za totalitu. Veď vravím, ako by to vypadalo so slávou a leskom naších disidentov – bojovníkov proti komúnizmu? Dnes v demokratizme, keď zatvoriť za škodlivý názor či už kňaza alebo kohokolvek nemožno, treba uviesť dôvod ktorý platná legislatíva poskytuje. Preto náhle po víťazstve nad komúnizmom údajné kauzy údajne starostlivo skrývané dobrých 50rokov zrazu ako Božím zázrakom už “nebolo možné ukrývať”. Ktovie čím si dajmetomu Kočner, alebo Bašternák pohneval svojích ochráncov, že tiež stratil u nich milosť.

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s