Sú Rusi súčasťou Západu?


autor: Curt Doolittle

 1. Rusi sú určite etnicky Európanmi, a minimálne tí z južného Ruska a Ukrajiny, etnicky najčistejšími Európanmi.
 2. Rusi sú árijci (čo je kultúrna tradícia)
 3. Rusi sú kresťania
 4. Ruština patrí k slovanskej vetve indoeurópskych jazykov

Avšak

Rusi si neprešli fázou (a) osvietenstva, (b) renesancie (c) rozvoja strednej triedy a (d) vývojom právneho štátu, ktorý podporuje ekonomiku strednej triedy.

Dôvodom bolo dobytie Mongolmi, ktoré spôsobilo, že ruské územie sa stalo viac nepriateľsky založené k obchodu (chýbali obchodné trasy) ako zvyšok Európy (podobne ako dnešná Kanada).

Rusi boli uvrhnutí do tvrdého nevoľníctva a oslobodení až v 19.storočí, aby sa následne vrátili do sovietskej (komunistickej) verzie nevoľníctva. Až nedávno sa vydali na cestu smerom k vybudovaniu strednej triedy. Avšak len čo sa dostali na túto trajektóriu, určité (((proti-ruské))) menšiny začali opäť zneužívať ľudí a bol to až Putin, ktorý zastavil toto predátorstvo. (Takže toto sú dôvody pre ruskú preferenciu pre silu a nedôveru voči liberalizmu).

Komunisti boli úspešní v industrializácii krajiny, ale neboli schopní transformovať ich (skorumpovanú) byrokraciu smerom k vláde strednej triedy, tak ako to postupne robia Číňania.

Komunisti však boli úspešní v zachovaní rodiny ako základnej inštitúcie. Navyše, vo väčšine prípadov, ruské vzdelávanie je dnes na tom lepšie ako na Západe. Existuje tu však asymetria medzi ruskou kultúrou a vzdelaním (ktoré je superiórne) a západným obchodom a obchodným právom (ktoré je superiórne oproti ruskému).

Máme tendenciu robiť návrhy “všetko alebo nič”, ale ide o chybu. Optimum predstavuje zmes americkej, ruskej a nemeckej kultúry. Ideál je kombinácia americkej inovácie a zmyslu pre risk, disciplinovanej nemeckej produkcie a intolerantného ruského konzervativizmu.

Osobne ich milujem. Čím viac maskulínni a femínni a viac intolerantní a tradiční, tým lepšie.

11 thoughts on “Sú Rusi súčasťou Západu?

 1. Aký máš názor na najnovšiu informáciu,že Rusko stopne od 1.6.. Ukrajine plyn a ropu. Zrejme všetci tí,čo boli naučení na ich trpezlivosť riadne zneisteli. Mne sa tento ich krok páči.Ale už sa ozývajú hlas,že banderovcov teraz bude musieť sponzorovať EÚ naplno.

  Páči sa mi

  1. Vždy sa tu na západe a vôbec na západnej Slovanskej vetve od Rusov očakávalo, že by mali prebrať tunajšie zvyky, pokial možno úplne nekriticky. Je úsmevné teraz sledovať u nás tie podráždené škreky keď sa Rusi začali správať trhovo, k čomu ich “naši” výslovne tlačili. Pochybujem žeby Rusi Malorusom odmietali predávať ropu a plyn. Sú to ich riadni zákazníci a ani nie s malým trhom, ibaže riadne nedisciplínovaní, nečudo keď cítia silnú(samozrejme len verbálnu, nie finančnú) podporu z Európskeho sojúza. Takže Rusi sa len správajú trhovo: chceš vystúpiť zo Spoločenstva nezávislých štátov a prejsť do Európskeho sojúza, budeš teda dostávať tovar za tie isté ceny za aké ich dostávajú tam aj ostatní. Rusi sa jasne vyjadrili, že ten Kyjevský Euromajdan nech si hradia tí ktorí ho tam na ich hraniciach zinscenovali a že oni(Rusi) účet zaň hradiť rozhodne za iných nechcú. V tom spočíva celé to rozhodnutie: nezaplatil si za tovar, tak ho nedostaneš, v trhovej ekonomike úplne bežné jednanie. To skôr “naši” v Európskom sojúze začínajú stupňovať svoje bolševické zlozvyky.

   Páči sa mi

 2. Keď Anglickí demokrati kolonizovali Ameriku, tvrdili že tam prinášajú kultúru, civilizáciu, svoj investičný kapitál medzi Amerických divochov. Tak ospravedlňovali zločinci svoje konanie. Stručne však ktosi svoj odmietavý názor zhrnul do vety, že nič z tých velkolepých velkohubých fráz neplatí, to len Anglickí demokrati nahradili tamojšie divošstvo za to svoje dovezené z Európy. Tolko k tomu názoru Roland že: “…Rusi si neprešli fázou (a) osvietenstva, (b) renesancie (c) rozvoja strednej triedy a (d) vývojom právneho štátu, ktorý podporuje ekonomiku strednej triedy…”. Slováci sú zvyklí ohýbať chrbát, že sa im každý do všetkého kafre, Rusi sa rozhodli ísť vlastnou cestou a to je dobre. To dobytie Mongolmi je tiež zložitejšia otázka, keďže boli postavení pred volbou menšieho zla: zo západu sa na nich tlačili pozuby ozbrojení križiaci, Nemeckí rytieri a z východu Mongoli. Bolo jasné že takéto zovretie do klieští neustoja. Oto zaújmavejšie počúvať žiarlivostné scény protikatolíckych aktivistov navyše posadnutých budhizmom, len preto že sa Rusi vzdali Mongolom, ktorí im zaručovali kultúrnu a náboženskú slobodu. Velmi sa mi páčil výrok: Keď sa história opakuje, zvyčajne to býva fraška, pri príležitosti opätovného križiackeho ťaženia proti Russku, ktoré ho primälo k užšej spolupráci s Číňanmi.

  Páči sa mi

  1. Európania priniesli do Ameriky vyspelejšiu kultúru aj svoj investičný kapitál – to je len fakt. Tvrdiť, že Európania boli to isté čo Indiáni vo svojom divošstve je bláznivé. Tento kultúrny relativizmus nemožno podporovať.

   Páči sa mi

   1. Heh, Roland načo takáto nezmyselná odpoveď. Skôr by to chcelo na web napísať, že Maďari priniesli na Slovensko vyspelejšiu kultúru a investičný kapitál že je takisto fakt:-). Tvrdiť že Maďari sú niečo také ako pomaďarčení Slováci či dokonca niečo menej v divošstve, je bláznivé. Pritom tento kultúrny relativizmus Slováci pri svojom podliezaní anglosionistom schyzofrenicky masovo presadzujú. Podla mňa okupant ako okupant a agresor ako agresor. To že jestvuje pozitívny agresor, pozitívny okupant, pozitívna diskriminácia, pozitívny umiernený sýrsky terorista, ako sa to rovnako narůžovo snažili malovatť podobne bolševici v 68roku, môže obohatiť našu rozpravu o vtipné poznámky, ale čitatela tohto webu to nijak neobohatí.

    Páči sa mi

   2. Ospravedlňujem sa, za predošlé nedorozumenie, z ktorého vznikol náš nesúlad. Škoda že som skôr nenašiel jednoduché a pre nás oboch prijatelné vyjadrenie. Správne namiesto Anglických demokratov a Európanov malo znieť: “…keď kresťania, zvlášť katolíci kolonizovali Ameriku, tvrdili že tam prinášajú mier, lásku a pravdu, kultúru, investičný kapitál divokým pohanským primitívom, lenivo uctievajúcim kadejaké pohanské modly. Priniesli im prosperitu, blahobyt, Zákon(Nový zákon) aj zákon ako velmi vyspelú justíciu. Vieru v jediného Boha a po smrti večný život v nebi. Priniesli im dary, zrkadielka korálky, hrkálky ba aj “ohnivú vodu”. Zato nechceli od nich nič, len aby povalili svoje svätyne, opustili dobrovolne svoje pohanské kultové miesta, zničili svoju škodlivú priam nebezpečnú satanskú literatúru a pohanské mýty a báje. Všetko to jednoducho bolo len z nezištnej kresťanskej lásky a dobroty k blížnemu svojmu. Najväčší podiel na pozývaní migrantov, na tejto mohutnej migračnej vlne z Európy mala na svedomí Katolícka církev…”. Ak by sa dalo, bolo velmi dobré predošlý nepodarený citát opraviť týmto riešením.

    Páči sa mi

 3. Celý problém je v tom, že nazeráš na problematiku len z jedného hľadiska, a to výhradne negatívne. Ale je tu aj druhá strana mince.
  Nie, neplatí, že okupant ako okupant a agresor ako agresor. Vždy sú nejaké rozdiely v prístupe ( napr. rozdiel medzi tým, keď okupant zgenocíduje okupovaného alebo ho nechá žiť a dá mu istú slobodu). Ty nemôžeš len tak odignorovať hľadisko využitia a zhodnotenia danej zeme (ktoré sa už uskutočnilo). Západniari svojim kolonializmom vytiahli značnú časť divošskej populácie z chudoby, poverčivosti, detskej úmrtnosti, ranej smrti, otroctva (to bolo univerzálne a belosi boli častejšie jeho subjektom – viď otrokárstvo moslimov – ako uskutočňovateľom), subjektívnej krutosti prírody.
  Nechcem zase vyznieť ako nejaký apologetik kolonializmu (lebo jeho konečné dôsledky sa nakoniec ukazujú byť skôr negatívne – hoci tomu tak byť nemuselo), lebo v zásade uznávam právo národov na sebaurčenie, ale v žiadnom prípade to nie je čierno-biela problematika.
  Američania, Briti alebo napr. i Nemci sa dopustili mnohých krutostí voči tým, ktorých kolonizovali, ale treba tiež napísať, že sú dnes celkom ochotní o tom otvorene hovoriť a ospravedlňovať sa za to, možno niekedy až zbytočne moc (to je tá tzv. kultúra viny). Sypú si za kolonializmus toľko popol na hlavu aj Rusi, Číňania, Izraelčania alebo Arabi? Nie.

  A neviem čo sem takto nemiestne pletieš Maďarov? Si Maďar? Ak áno, odporúčam radšej sa ísť starať o to, ako Orbán a jeho ľudia odsúhlasili Amíkom dohodu o amerických základniach, keď už ťa tak trápi to podliezanie anglosionizmu, než tu špiniť na Slovákov. Tí nie sú zodpovední za problémy Maďarov, ich komplexy a podliezanie anglosionizmu.

  Páči sa mi

 4. Je zaujímavé, ako mi podsúvaš akýsi anti-katolicizmus. Spomenul som si totiž na moje debaty s Normanom, kde mi zase tvrdil, že som príliš pro-katolícky.
  Asi ťažko by nejaký zarytý anti-katolík prišiel s takýmto textom: https://realista.home.blog/2019/03/30/myty-o-stredoveku/

  Nerád to píšem, ale musím upozorniť (nielen teba), že takéto ironické, vyslovene provokačné príspevky nemôžem tolerovať. Konštruktívnu kritiku beriem, ale ak sa to tu naozaj má zvrtnúť v to, že mi tu pravidelne bude niekto vypisovať silou mocou protichodné a ironické komentáre, tak sa budem musieť s ním rozlúčiť. Toto klasifikujem ako trolling (a na tomto blogu platí politika nulovej tolerancie voči trollom).

  Ja sa snažím o objektívny prístup, aj voči Rusku, aj voči katolíckej cirkvi (zdá sa mi, že sú to akoby tvoje Achillove päty). Ale tento blog nebude priestorom pre pretláčanie ruských propagandistických naratívov , ani pre nejakú kresťanskú apologetiku. Treba sa s tým vyrovnať. A ak to nejde, tak je tu predsa množstvo (ak nie väčšina) alternatívnych webov či blogov, ktoré vsádzajú na túto orientáciu.

  Páči sa mi

  1. Tušil som že sa to niekam tam zvrtne že budem považovaný za trola. Nie som majstrom reči, a tak ma už z niekolkých diskúsií vyhodili, pritom práve podla dosavadných skúseností stačilo vytiahnuť témy Katolicizmu a Maďarskej karty a siahodlhá debata zvrhávajúca zlým smerom mohla byť rázne ukončená. Ono to môže znieť provokačne, ale odhaluje podstatu nášho nedorozumenia a zjavne podla reakcii na mna až príliš ostro. Svojimi skúsenosťami z diskusií som získal aj ďalšie argumenty, tam kde ste mi posledne zarazili prístup, sme riešili otázku globálneho oteplovania s mapkou predpovede na roky, desiatky až stovky rokov. Každé leto keď som hodlal stráviť dovolenku na Slovensku niekde v prírode, ma v práci stavali pred neriešitelnú požiadavku zahlásiť dovolenku na dva týždne dopredu. To mi však nikto nevedel povedať že aké bude počasie viac ako na tri dni dopredu. Miesto nič neriešiaceho sporu ma však nenapadlo položiť teda otázku, ktorá by bola nám obom prospešná. Ďakujem za možnosť možno posledného vyjadrenia, každopádne nepatrím k trolom, ktorých keď vyhodíš dvermi, vratia sa Ti drzo zpäť oknom, ako som to vídal na rôznych stránkach.

   Páči sa mi

  2. Nikoho som nemienil podozrievať z antikatolicizmu, ani urážať, len jednoduchou pre každého Slováka zrozumitelnou argumentáciou, utnúť toto zamotávajúce sa klbko, a ako som to vyjadril vyššie. Ďakujem za ten odkaz. On sa ale aspoň u mňa nezobrazuje medzi ostatnými hlavnými článkami.

   Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s