Za lepšie kresťanstvo

Rozhodol som sa spísať pre mojich kresťanských priateľov a čitateľov (a samozrejme nielen pre nich) zopár myšlienok, bodov, o ktorých si myslím, že by z kresťanstva urobili náboženstvo viac kompatibilné s našimi potrebami (povedzme, že to píšem z anti-globalistického pohľadu). Text je mierne kritický, ale zároveň sa snaží ponúknuť možné riešenia pre zlepšenie jeho súčasného stavu. Príspevok sa nesnaží tvrdiť, či je kresťanstvo pravdivé alebo falošné, ani to či je dobré alebo zlé. Iba berie do úvahy skutočnosť, že mnohí Slováci a Európania sú kresťania, a preto by bolo rozumné prísť s takou interpretáciou viery, ktorá bude v súlade s kultúrnym a etnickým zachovaním Západu/Európy.

1. Používajte namiesto hebrejských textov pre Starý zákon Septuagintu. Predovšetkým Septuaginta je staršia ako masoterické a iné hebrejské texty a väčšina odborníkov má za to, že práve Septuagintu používali i prví apoštoli. Takáto zmena tiež pomáha odpojiť kresťanstvo od kultúry a jazyka talmudického judaizmu.

2. Skúste prísť na to, ako by sa dal harmonizovať istý bojovný duch a zároveň umiernená skupinová selekcia s kresťanskou etikou. 1.list Timotejovi 5:8 môže byť nápomocný.

3. Skúste prísť na to, ako by sa dali interpretovať slová Ježiša v evanjeliách tak, aby neviedli k marxistickým, dysgenickým sentimentom (patologická adorácia chorých a chudobných). Práve tento sentiment z evanjelií často vedie k tomu, že niektorí kritici z alternatívno-pravicového spektra chápu ľavičiarov/marxistov v podstate ako “kresťanov bez Krista” a prisudzujú kresťanstvu zodpovednosť za bláznivú a falošnú “ideológiu oslobodenia” (kultúrny marxizmus, kritická teória, atď.).

4. Interpretujte význam imperatívu “nemilujte svet” (1.epištola Jána) a podobné výroky ako neprodukčné, nefunkčné (kvázi – gnostické) sentimenty. V konečnom dôsledku človek musí akceptovať fyzickú realitu, aby bol motivovaný zlepšiť civilizáciu.

5. Systematizujte nesionistickú interpretáciu Rimanom 11 a tiež poriešte Genezis 12. Moderné židovstvo by nemalo mať akýkoľvek špeciálny duchovný status odlišný od gójov.

6. Skúste interpretovať 2. list Korinťanom 6. kapitola tak, že kresťania a nekresťania môžu medzi sebou spolupracovať, aby dosiahli spoločné politické ciele. Bez kooperácie civilizáciu nezachránite.

7. Západokresťanské cirkvi by sa mali pokúsiť reformovať ich pohľad na prvotný hriech tak, aby bol viac v súlade s názorom východnej pravoslávnej cirkvi. Vo východnom chápaní je človek vnímaný ako padlý, nie vinný, skrz prvotný hriech. Takýto prístup by aspoň čiastočne mohol zmierniť axiologické prepojenie medzi prvotným hriechom a dnešnou bielou vinou, mužskou vinou, holokaustovou vinou, a pod.

8. Snažte sa odlúčiť koncept Boha od blízkovýchodnej kmeňovej bytosti s menom “YHWH” – práve Septuaginta by mohla byť v tomto nápomocná, pretože Boh tu nie je nazývaný “YHWH”.

9. Pokúste sa prísť s takým kresťanstvom, ktoré minimálne dokáže rešpektovať a oceniť i pred-kresťanskú kultúru Európy a jasne uznať jej zásadnú úlohu v založení európskej/západnej civilizácie skrz kultúru Grékov a Rimanov (a tiež prínos Keltov, Germánov a Slovanov pri budovaní európskej aristokracie či civilizácie obecne). Je načase opäť hovoriť o 4 rímskych aristokratických cnostiach – Dignitas, Gravitas, Pietas, Virtus. Všeobecne povedané, treba zachovať organickú kontinuitu s predkresťanskou antikou. Ako inšpirácia tu môže poslúžiť i obdobie renesancie.

To by bolo zatiaľ všetko. Ak by vás napadli ešte ďalšie prínosné myšlienky ako zreformovať kresťanstvo a urobiť z neho lepšie a užitočnejšie náboženstvo budem veľmi rád.

2 thoughts on “Za lepšie kresťanstvo

  1. Ale si im naložil. Majú čo robiť. 🙂 Ale konečne to niekto vylepšil 🙂 Ako znie názov knihy Slušných ľudí “My sme tí, na ktorých sme čakali”

    Páči sa mi

  2. Napríklad tento bod:
    4. Interpretujte význam imperatívu “nemilujte svet” (1.epištola Jána) a podobné výroky ako neprodukčné, nefunkčné (kvázi – gnostické) sentimenty. V konečnom dôsledku človek musí akceptovať fyzickú realitu, aby bol motivovaný zlepšiť civilizáciu.

    Ako to je myslené “kvázi gnostické”? To by si mohol vyhlásiť čokoľvek za “heretické sentimenty” . Ale podstatné – “nemilovať svet” je dosť jasná výzva na odklon od primitívného materializmu k duchovnému -vyššiemu svetu. Človek na to, aby “zlepšil svet”, nemusí byť primitívny mechaniský materialista – práve naopak, ak by sme len trocha zamiešali slovník a parafrízovali ateistov-marxistov: “duchovno je najvyššia foema hmoty” 🙂 Úplne vážne – podobné texty neznačia “neakceptovanie fyzickej reality”. Ak by som sa ich pokúsil priamo interpretovať, proste tieto texty varujú a odrádzajú od závislosti, posadnutosti primitívnym svetom – podobne, ako to robia a varujú VSETKY duchovné učenia, všetky vážne filozofické školy a tradície.

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s