O novom nacionalizme

Ideológ severoamerickej Novej pravice Greg Johnson prišiel so zaujímavým textom, v ktorom sa venuje fenoménu národného populizmu, ktorý v poslednej dobe išiel výrazne do popredia v mnohých európskych krajinách. V článku nazvanom “Smerom k novému nacionalizmu” dáva viaceré podnetné návrhy, ako tento fenomén správne využiť pre zmenu k lepšiemu systému.

Johnson píše, že za víťazstvom Brexitu, vzostupom politikov ako Viktor Orbán, Matteo Salvini a Sebastian Kurz či úspechom strán ako nemecká AfD, poľská strana Právo a Spravodlivosť alebo Švédski demokrati stoja isté špecifické sily, ktoré treba správne identifikovať. To isté platí aj pre nedávne povstanie Žltých viest vo Francúzsku.

Podľa Johnsona môžeme tieto prejavy nazvať pojmom národný populizmus alebo aj výrazom “nový nacionalizmus.” Upozorňuje, že treba dobre porozumieť silám, ktoré vedú k vzostupu tohto nového nacionalizmu, pričom pravicoví disidenti by sa mali pokúsiť ešte posilniť tento trend a nasmerovať ho viac smerom k bielemu nacionalizmu. Nový nacionalizmus by teda mal byť novým zhromažďovacím bodom, resp. novým diskurzívnym priestorom, v ktorom bieli nacionalisti môžu nasmerovať svoje myšlienky do mainstreamových diskusií.

Johnson ďalej odporúča svojim čitateľom prečítať si knihu “Národný populizmus: Revolta proti liberálnej demokracii” od autorov Rogera Eatwella a Matthewa Goodwina, dvoch britských politických vedcov špecializujúcich sa na populizmus a politický extrémizmus.

Eatwell i Goodwin sú ľavičiari, ale nejde o liberálov alebo globalistov. V skutočnosti majú potešenie zo zničenia liberálnych a globalistických ilúzií o národnom populizme. Taktiež argumentujú, že ho nemožno odmietnuť ako jednoduchý fašizmus alebo rasizmus. Nemožno ho podľa nich ani označiť za výsledok pominuteľných udalostí ako ekonomická recesia z r. 2008 alebo migračná kríza. A nie je ani posledným “hurá” “starých bielych mužov”, ktorí čoskoro vymrú a budú nahradení tolerantnými mileniálmi. A napokon nejde výlučne ani o produkt charizmatických politikov.

Namiesto toho Eatwell a Goodwin tvrdia, že národný populizmus je produktom hlbokých spoločenských a politických trendov, ktoré označujú 4 pojmami: nedôvera, deštrukcia, deprivácia a rozvoľnovanie.

Nedôvera sa vzťahuje k strate populárnej dôvery k zavedeným politickým elitám. Deštrukcia primárne znamená deštrukciu identity, t.j. zničenie národov a kultúr prostredníctvom imigrácie a multikulturalizmu. Národný populizmus je teda forma belošskej politiky identity. Deprivácia znamená eróziu životných štandardov strednej triedy 1.sveta a robotníckej triedy kvôli globalizácii a neoliberalizmu. Rozvoľnovanie (voľný preklad slova de-alignment) zase predstavuje koniec identifikácie voličov s dominantnými politickými stranami.

Eatwell a Goodwin prinášajú ohromné empirické štúdie, ktoré naznačujú, že tieto trendy sú prítomné vo všetkých belošských krajinách. Tieto trendy nielenže budú pokračovať ďalej do budúcnosti, ale pravdepodobne sa ešte posilnia. Národný populizmus teda ešte len začína. Predstavuje vlnu budúcnosti, nie iba zvlnenie v novom cykle, preto sa obaja autori rozhodli zobraziť na obale knihy veľkú vlnu.

Eatwell a Goodwin sú natoľko presvedčení o trvácnosti a sile trendu, že vo svojej poslednej kapitole s názvom “Smerom k post-populizmu” tvrdia, že jediný post-populistický scenár, ktorý je možný, je ten, že politický establishment/systém si nakoniec adoptuje národnopopulistické politiky. Inými slovami, národný populizmus sa stane novým hegemonickým politickým pohľadom. To znamená koniec hegemónie globalizmu, ktorý je podľa autorov knihy už celkom blízko.

Greg Johnson ďalej píše o tom, že prevarený termín “Alt right” (Alternatívna pravica) treba nahradiť novou značkou. Odporúča pojem, ktorým začal označovať národný populizmus, t.j. “nový nacionalizmus”. Ide o dostatočne široký a vágny pojem k tomu, aby dokázal zahŕňať v sebe každého: od bielych nacionalistov až po niektorých dnešných predsedov vlád a vládnych strán. Johnson v súlade s jeho esejou “Redefinícia mainstreamu” tvrdí, že je potrebné vytvoriť široký diskurzívny priestor, ktorý bude presným opakom dnešného pravicového sektárstva, ktoré viedlo k izolácii tzv. Alternatívnej pravice. Nacionalistické hnutie musí predurčovať hegemóniu, ktorú chce v budúcnosti vytvoriť v širšej spoločnosti. Preto musí v sebe zahŕňať plnú rozmanitosť belošského obyvateľstva, ktoré bude zjednotené iba ústredným princípom belošskej identitárnej politiky a slobodné v tom odlišovať sa vo všetkých ostatných témach.

Platforma nového nacionalizmu potrebuje byť priestorom, kde by sa mohlo diskutovať prakticky o čomkoľvek s výnimkou morálnej legitimity belošskej identitárnej politiky. Podľa Johnsona má byť hlavnou redakčnou agendou “hnutia” zabezpečenie, aby belošská identitárna politika bola nevyhnutná a morálna, zatiaľ čo bude odhaľovať morálnu nelegitímnosť dnešného systému.

Johnson veľmi otvorene píše o tom, že k tomu, aby bieli nacionalisti popohnali populistickú vlnu a výrazne ju ovplyvnili sa musia zbaviť niektorých nezlučiteľných ideologických fixácií.

V prvom rade a predovšetkým, musia sa stať tiež populistami. Eatwell i Goodwin dobre vysvetľujú, že národný populizmus nie je anti-demokratický. Práve naopak, národní populisti chcú viac demokracie než si súčasný establishment želá. Ďalej argumentujú, že národný populizmus nie je fašistický, pokiaľ ide o jeho inšpirácie a ciele, napriek tomu, že liberálny systém nemiluje nič viac, než stigmatizovať národný populizmus nálepkou fašizmu. Nacionalisti mu nesmú v tomto pomáhať. Bieli nacionalisti, ktoré ohŕňajú nos nad populizmom a demokraciou, robia si fetiš z elitárstva a hierarchie a pokúšajú sa o vzkriesenie medzivojnových fašistických hnutí nie sú nápomocní.

Ďalším podstatným upozornením je, že národní populisti sú ekonomickí intervencionisti. Staré zvyky zomierajú, a tí z nacionalistov, ktorí si príliš fetišizujú “voľný trh” tiež nepatria k nápomocným. Aj Eatwell a Goodwin poukazujú na to, že republikánski voliči v USA sú signifikantne viac intervencionistickí než republikánski zákonodárcovia. No a pokiaľ ide o Európu, tá predsa bola vždy viac sociálna i mala väčšiu dôveru v štát než Amerika. Podľa Johnsona “kóšer systémom” financovaný voľnotrhový fundamentalizmus produkuje ideológov, ktorí sú odpojení od svojej voličskej základne – a to je chyba.

Žlté vesty sú podľa Johnsona autentickým hnutím národného populizmu. Toto hnutie vzniklo spontánne a bolo prekvapením pre všetkých. Spontánne hnutia pozostávajúce z veľkého počtu ľudí sú možné len vtedy, ak ich účastníci zdieľajú spoločné pohľady a hodnoty. Veľmi dôležitú úlohu pre propagáciu a posilňovanie takýchto hnutí dnes zohrávajú i existujúce sociálne siete.

Johnson odporúča propagovať chaos v systéme, ak chceme viac takýchto národnopopulistických hnutí. Treba predstaviť ľuďom modely úprimných národnopopulistických alternatív a budovať reálne sociálne siete prostredníctvom ktorých môžeme takéto modely propagovať. Ďalej odporúča zaujať postoj maximálne možnej otvorenosti a flexibility vo vzťahu k novým príležitostiam, tak aby bolo možné reagovať novými provokáciami systému.

Ak majú Eatwell a Goodwin pravdu, potom to znamená, že nacionalistický disent má potenciál získať na svoju stranu obrovské publikum a tým aj potenciál zmeniť svet relatívne v krátkom čase. Poďme teda urobiť z roku 2019 rok nového nacionalizmu.

Zdroj: Beyond the Alt Right Toward a New Nationalism, Greg Johnson

One thought on “O novom nacionalizme

 1. Svetová politická a kultúrna scéna mi stále viac pripomínajú odpornú žabu, pokrytú verbálnym slizom a hlienom. Keď opláchnete čo i len malú časť tohto odporného a hrubého povlaku za pomoci zdravého rozumu, objavíte všade nechutný obrázok – parazitov cucajúcich cez rôzne legálne a nelegálne kanáliky a kanály peniaze, ktoré nevytvorili a ani nedokážu vytvoriť.

  Žijeme posledný rok (2019) relatívnej prosperity. Pesimisti predpovedajú krach systému na prelome rokov 2019/2020, optimisti dúfajú že nejako ešte prežijeme rok 2020.

  V celom svete dochádza k pozoruhodnému javu – nákupu zlata pre štátne zlaté rezervy. Ceny zlata stúpajú
  https://sdbullion.com/gold-price
  https://www.forbes.com/sites/greatspeculations/2018/07/05/top-10-countries-with-largest-gold-reserves/#729730f65334
  https://www.bullionstar.com/blogs/ronan-manly/us-gold-reserves-immense-interest-russia-china/
  Nedôvera ku kvalite a kvantite zlatých rezerv USA rastie, je zjavná snaha krajín ako Rusko a Čína vytlačiť dolár zo svojej ekonomiky.

  Ak US dolár stratí svoj kredit ako rezervnej meny, dôsledok môže byť iba finančná kríza. Nebudú peniaze pre parazitov, oligarchia sa bude snažiť ochrániť predovšetkým samú seba! Nebudú peniaze na podporu migrácie, naopak financie pre výživu jestvujúcich migrantov sa drasticky priškrtia. Paraziti, priživujúci sa na migrantoch začnú škriekať ako šialené opice a budú sa snažiť vyvolať nepokoje. Nakoľko sociálna sieť nebude schopná udržať občanov hostiteľských štátov, sociálne odkázané obyvateľstvo sa postaví paviánom na odpor.

  Osvietenejší paraziti majú zlé predtuchy a chytá ich hystéria. Snaha vybudovať novú totalitu a vojnové štvanie je dosť chabý pokus riešiť preventívne ich problémy.

  Nový nacionalizmus bude poskytovať nasledovný obrázok:

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s