Otázka o Číne, 2.časť: Bol “socializmus s čínskymi charakteristikami” v Číne úspešný?

Autor: Curt Doolittle

Nie, nebol. To čo prináša Číne úspech je štátny korporativizmus. Čína je riadená ako zisková spoločnosť s 1 miliardou obyvateľov využívajúc svoju medzigeneračnú schopnosť vytvárať modernú konzumnú ekonomiku tým, že hýbe obrovské počty ľudí z vidieka do mestských centier v nádeji, že takto vytvára udržateľnú hospodársku rýchlosť.

Výsledok je zatiaľ celkom dobrý, ale podobne ako experiment Francúzskej revolúcie nie je stále dokončený, tak i Čína má pred sebou ešte dlhú cestu. Stále ide o veľmi chudobnú a veľmi skorumpovanú krajinu, ktorá aj zostáva veľmi chudobnou a skorumpovanou.

A kapitál uteká z krajiny podobne ako potkany opúšťajúci potápajúcu sa loď – celkom dobrý dôkaz, že tí, ktorí žijú zo zdrojov chápu, že to čoskoro môže skončiť.

One thought on “Otázka o Číne, 2.časť: Bol “socializmus s čínskymi charakteristikami” v Číne úspešný?

  1. Vytvorili tam taký mačkopes: Skrížili komúnistický politický systém s kapitalistickým hospodárskym systémom. Raz sa na diskúsnom fóre doťahovali dvaja fanatici z opačných názorových brehov. Jeden militantný demokrat, tak ako to mali už vozvyku u Fica, ktorému všetko zlo v štáte prišili na triko a to dobré malo byť zásluhou EÚ, v podobnom duchu prezentoval aj (ne)úspechy Čínskych komúnistov. Hlad a biedu mali tam na svedomí Čínski komúnisti a hospodársky rozvoj a blahobyt tam priniesli demokrati so svojími kapitalistickými podnikmi. Ten druhý mu oponoval, že je to naopak. Nakoniec tú “záhadu” rozlúštil tretí, ktorý im skočil do reči: “Chlapi já vám neviem, ale nechcel by som tam žiť. Zatial čo my sme tu za komúnistického režimu mohli v práci papulovať voči šéfovi bez nebezpečia že nás vyhodí a vonku na ulici držať zobák z obavy že nás zatvoria, v demokratizme musíme v robote čušať a na ulici si môžme papulovať voči vláde kolko chceme. V Číne však musíš držať hubu jak v robote, tak aj na ulici. A ak sa zle oženíš tak aj pred vlastnou ženou a svokrou”.

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s