Orbán a Američania

Chcel som už skôr napísať niečo i k stretnutiu Orbána s Trumpom či všeobecne o jeho vzťahu k Amerike. Tak teda dnes a veľmi stručne. Predovšetkým, stretnutie medzi oboma “alfa-samcami” sa zdalo byť veľmi vrelé a evidentne tam zafungovala istá chémia (treba napísať, že aj stretnutie s Pellegrinim pôsobilo, že si Trump s ním dobre porozumel. Evidentne je tu zvýšený záujem o krajiny V4. A myslím, že Trump by mohol mať istú slabosť pre Slovanov či pozitívnejší náhľad na nich vzhľadom na výber jeho partneriek :-)).

Trump sa vyjadril na adresu Orbána, že je to “tvrdý a rešpektovaný chlap” a vyzdvihol jeho prístup k imigrácii a vyslovene sa vyjadril, že Maďarsko a USA majú dnes obdobný prístup ku globálnym problémov a k ilegálnej migrácii. Treba napísať, že dnes nejde len o obdiv Trumpa, ale všeobecne amerických konzervatívcov. Taká Annie Applebaumová napr. píše o tom, že Orbánovo Maďarsko je dnes u mnohých konzervatívnych intelektuálov z Ameriky vnímané ako vzor pre jeho obranu kresťanskej Európy. Ide tu o niečo podobné, ako keď niektorí americkí ľavičiari v minulosti obdivovali ZSSR.

Maďarský premiér Viktor Orbán navštívil Trumpa spoločne s ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóm. Oproti Szijjártovi sedí John Bolton.

Tu by som dnes chcel zdôrazniť jedno: v slovenskej alternatíve sa dnes pomerne často kritizuje slovenská vláda, predovšetkým kvôli pro-americkým aktivitám Lajčáka. Lenže Orbánovo Maďarsko, prezentované tzv. alternatívou tiež často za vzor, je dnes viac pro-americké ako Slovensko. Maďari totiž už podpísali s Američanmi kontroverznú zmluvu o obrannej spolupráci. Sám maďarský minister zahraničia Szijjártó pri tejto príležitosti tiež označil USA za „skutočného priateľa a strategického spojenca“. Orbán sa niekedy v alternatíve vynáša až do nebies, ale v realite tiež robí veľa kompromisov. Ale treba tiež povedať, že tieto kompromisy sa častokrát robia práve i preto, aby krajiny, resp. ich lídri mali “pokoj”. Istý druh poklonkovania, obzvlášť ak je spojený s nakupovaním amerických zbraní a istými ústupkami vo vojenskej sfére, je totiž ideálny spôsob, ako si nakloniť americký establishment bez toho, aby ste museli byť zrovna nejaký príkladný spojenec v iných oblastiach, event. vás USA nebudú toľko kritizovať pri vašej domácej politike.

Maďari sú viac pro-americkí ako stredoeurópsky priemer

A na záver ešte jeden prieskum. Maďarský inštitút pod názvom Nézőpont Institute prišiel s prieskumom, podľa ktorého až 59% Maďarov má pozitívny pohľad na USA. Daný inštitút skúmal 12 krajín a zistil, že stredoeurópsky priemer je 54% v prospech pro-amerického postoja. 22% Maďarov nevníma Ameriku pozitívne.

Pokiaľ ide o ostatné krajiny V4, tak ako najviac pro-americkí sa ukázali byť (neprekvapivo) Poliaci (66% respondentov vyjadrilo kladný vzťah k USA), potom Česko (62% ), nasledované Maďarskom (59) a Slovenskom (50%). Slováci sú teda z krajín V4 najmenej pro-americkí a až 44% z nich vyjadrilo negatívny postoj k USA, čo je najviac z krajín V4. A slovenská politika to trochu (treba porovnať so susedmi) i odzrkadľuje.

Zdroje:

 1. Trump Praises Orbán: ‘He’s a Tough, but Respected Man’
 2. Survey: Hungarians more Pro-American than C European Average

2 thoughts on “Orbán a Američania

 1. Spoločný nepriatelia dokážu zlepiť nových priateľov. Uvedomte si, akú nechutnú kampaň dokázali uplácať americkí a nemeckí „slušní demokrati“:


  a pokračujú aj po voľbách, toľko nenávisti nemá ani v USA obdobu. Až to prehnali :
  https://www.timesofisrael.com/ny-times-deeply-sorry-for-anti-semitic-cartoon-of-netanyahu-and-trump/ a museli sa ospravedlniť …

  Trump bez ohľadu na jeho megalomanské a teatrálne vystupovanie pochopil tri zásadné problémy:
  1. Neriešenie problémov finančných trhov zákonite vedie k novej, ešte väčšej kríze;
  2. Presun ekologicky škodlivej výroby do Číny, kde pracovná sila pracuje za minimálnu mzdu a s minimálnou ochranou zdravia a je vystavená smrteľným úrazom vedie k situácii, že krajiny dodržiavajúce ekologické normy a práva pracujúcich sú pri podmienkach voľného trhu neschopné konkurovať;
  3. Nekontrolovaná imigrácia vedie k zásadným demografickým a politickým zmenám v USA. Tieto zmeny majú katastrofálny dopad na systém sociálneho a zdravotného zabezpečenia. Nastane situácia, keď politiku ovládnu paraziti, ktorí netvoria hodnoty, ale iba natŕčajú dlaň a žijú sociálne deviantný život.

  Toto sú problémy, ktorým čelí aj Orbán, ktorý je v ostrej opozícii k EÚ, ktorej riadiace orgány ovládli kreatúry ako
  https://media.gettyimages.com/photos/picture-taken-on-february-20-2019-in-budapest-shows-a-billboard-of-picture-id1126196956
  Orbán sa stal terčom nechutnej nenávistnej kampane v médiách európskych „slušných liberálov“ :
  https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&biw=1280&bih=605&tbm=isch&sa=1&ei=xajnXPj6N6iCjLsPhoyliAU&q=Orb%C3%A1n+cartoon&oq=Orb%C3%A1n+cartoon&gs_l=img.3…175064.179858..180275…0.0..0.119.1236.9j4……0….1..gws-wiz-img…….0j0i67j0i30j0i19j0i8i30i19j0i30i19j0i24.NeXMFvVM5G8

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s