Čo presne sa deje v strane Smer?

Počúval som podcast zo Sme, v ktorom sa dvaja “presstitúti” Filo a Prokopčák detailnejšie venujú vnútorným pomerom v strane Smer. Áno, títo ľudia nekomentujú z nezaujatej pozície, vieme, že Smer neznášajú, takže treba to brať trochu s rezervou.

Ale aj tak ma podcast zaujal, pretože napriek strate, ktorú Smer utrpel, obzvlášť po pokuse o prevrat kvôli Kuciakovi, ide stále o stranu, ktorá je pre Slovensko zásadná a aspoň nejaké pravdivé info z vnútra strany sa k týmto investigatívcom dostať mohlo. Nie som voličom tejto strany (ok, volil som ju len raz a viac asi nebudem) a v mnohom ju musím kritizovať. Ale už len z čisto strategického hľadiska, Smer ukázal cestu, ako by sa mala robiť politika na Slovensku, čo tu funguje a dá sa reálne presadiť. Ale ukázal aj to v čom spravil zásadné chyby, čoho sa treba vyvarovať. Tá najzásadnejšia bola tá, že si strana Smer nevybudovala vlastný mediálny priestor, tak ako to spravil Orbánov Fidesz. Fico chcel byť za “dobrého” a nechal voľnú ruku zahraničným korpo-splaškom. Vidíme, ako sa mu odvďačili. Smer teda, minimálne ako prípadová štúdia, určite stojí za pozornosť.

Vzťah medzi šéfom a “korunným princom”: je tam nejaký konflikt?

Filo začína spomenutím medializovaného prejavu Petra Pellegriniho z minulého štvrtka, kedy Pellegrini uzemnil kontroverzného Ľuboša Blahu priamo na výbore pre európske záležitosti a v princípe mu odkázal, že by mal kvôli svojmu ostrému statusu o EU ísť radšej niekam inde. Celý incident vyvolal množstvo protichodných reakcií. Predovšetkým, už v piatok si v parlamente Róbert Fico k Blahovi prisadol a ešte predtým stihol zrušiť tlačovku s Monikou Beňovou. Navyše Fico veľmi otvorene vyjadril podporu Ľubošovi Blahovi, čo vyvolalo ďalšie hysterické výlevy tzv. “slniečok” – na prevelikú radosť “trolla” Blahu.

Každopádne, viac ako marxistického “kaviarnika” Blahu je dnes zaujímavé sledovať vývoj vzťahu medzi premiérom a šéfom Smeru. To je totiž to skutočne podstatné. Zúri teda v Smere medzi Petrom Pellegrinim a Róbertom Fico nejaká tichá vojna?

Nuž, podľa Fila Pellegrini robí pravdepodobne len PR pred eurovoľbami, aktivitu, aby “sa niečo povedalo” – nič viac, pričom výsledkom je najmä to, že Blaha mal ďalšiu reklamu zadarmo. Podľa Filu je v strane chaos a ide dnes o”firmičku v rozklade”.

V strane Smer sa má diať zásadná dezorganizácia. Problémom je najmä to, že strana teraz nemá ani generálneho sekretára (čiže niečo ako výkonného riaditeľa). Údajným dôvodom boli medializované sms-ky medzi Viktorom Stromčekom a Mariánom Kočnerom, v ktorých Stromček žiadal Kočnera o právnu pomoc.

Každopádne, Filo tvrdí, že strana Smer v súčasnosti nefunguje tak, ako by strana mala fungovať a jej členovia poriadne nevedia čo majú robiť. Áno, strana existuje, má svoje tváre, svojich zamestnancov, ale títo ľudia Smeru začali do seba akosi narážať, chýba tu istá koordinácia.

Hlavná otázka teda znie: prečo je Smer dnes tak dezorganizovaný?

Teória, s ktorou sa možno najčastejšie stretnúť je tá o vzniku dvoch mocenských centier v Smere (označovaných niekedy za “liberálne” a “konzervatívne” krídla). Filo však tvrdí, že nejde celkom o správny pohľad. Podľa neho súčasná dezorganizácia Smeru spočíva v dvoch jednoduchých skutočnostiach:

Za prvé, že zakladateľ “firmy”s názvom Smer, t.j. Fico, a jej dlhoročná tvár trpí dnes vážnymi problémami, pričom členovia Smeru majú problém sa mu dovolať, nevedia sa s ním stretnúť a poriadne sa dohodnúť na veciach a riešiť problémy. To sú tie Ficove čoraz častejšie výpadky na niekoľko dní, kedy sa nevie, kde vlastne je. Dôvod tohto smutného stavu je všeobecne známy: nezvládaná alkoholová závislosť Róberta Fica.

Za druhé, “korunný princ” či “adoptívny syn” Róberta Fica, Peter Pellegrini, je viac a viac opantaný svojou funkciou premiéra, pričom táto opantanosť v spojení s jeho špecifickými osobnostnými črtami spôsobuje, že je ťažké s ním čokoľvek organizovať. Vyzerá to, že Pellegrini si chce silou mocou robiť veci po svojom, bez zásahov “druhej ruky” a stará sa najmä o svoj “biznis” a PR.

Ak k tomu pripočítame fakt, že strana nemá výkonného riaditeľa (lebo predchádzajúci musel odísť a nový si písal s Kočnerom, tak ho radšej odstavili), tak vedenie tejto strany nedokáže normálne fungovať, nie je skoordinované a takpovediac každý si tam robí čo chce. Zbytok smerákov teda funguje tak nejako zo zotrvačnosti, či už preto, že majú svoje dobré výplaty, niektorí možno aj preto, že viac menej veria aj nejakým ideám. Ale problém je v tom, že nevedia dnes na koho sa vlastne majú obracať a nevedia ani, ako tento nejasný stav zmeniť.

Je Róbert Fico pre Smer príťažou?

Róbert Fico je stále politik, ktorý na základe prieskumov verejnej mienky na seba viaže zo súčasných cca 19-20% voličov Smeru stále väčšinu hlasov. Viaže na seba viac hlasov než Peter Pellegrini (ktorý je viac populárny u voličov iných strán). Preto tvrdiť, že je Fico pre Smer príťažou je nezmyslom, lebo strana Smer je stále do veľkej miery o Róbertovi Ficovi. To on ju definuje.

Na druhej strane, podľa kuloárnych informácií, ktoré už boli spomenuté vyššie, sa dnes s Róbertom Ficom jednoducho nedá robiť zmysluplná stratégia a politika. Samozrejme, že ľudia v Smere sú v istom zmysle odborníci a dokážu isté veci vykonávať i samostatne. Problém je však v tom, že Fico je často neprítomný, ukáže sa len z času na čas, aby o niečom rozhodol. Čiže väčšina činnosti strany je dnes otázkou zotrvačnosti – a len tá nestačí. Chýba tu potom nejaký plán, stratégia. Smer jednoducho stratil silu či schopnosť organizovať svoj chod systematicky.

Eurovoľby

V Bratislave na bilboardoch možno vidieť s (poriadne vyretušovanou) Beňovou len Pellegrína. Strana si už Fica radšej na bilboardy ani nedáva, aby ľudí neprovokovala a svojej “eurošľapke” č.1 neuškodila.

Vieme, že v prieskumoch Smer postupne stráca a je dokonca možné, že Smer eurovoľby ani nevyhrá. Je to dokonca vysoko pravdepodobné. V prieskumoch síce stále figuruje ako jednotka, ale má tu dve silné konkurencie v podobe PS a LSNS – strán, ktoré dnes pumpuje mladá krv, na rozdiel od unaveného Smeru, ktorý stavia prevažne na dôchodcoch.

Čo by prípadná prehra v eurovoľbách mohla spraviť so Smerom? Ťažko povedať, ale zlý výsledok by určite akceleroval nespokojnosť v strane s mnohými vecami vrátane rastúcej nespokojnosti s Róbertom Ficom. Mohol by Fico nakoniec v Smere skončiť? Bude to dilema, pretože s Ficom to ide dnes ťažko. Ale bez neho to už jednoducho nebude Smer. Ficov odchod môže stranu oživiť, alebo naopak celkom potopiť.

Záver

Pellegriniho kritika Blahu mohla byť úprimná, vyplávajúca z toho, ako ho možno ovplyvňujú jeho (viac pro-americkí?) poradcovia, event. mohlo ísť o nejaký pokus sa nejako vymedziť či len akési PR, aby sa o niečom písalo. Ale kľudne mohlo ísť aj o čisto zinscenovanú záležitosť, vtip, ktorý sa dohodol nejaké dva dni predtým na nejakej večeri k tomu, aby zmiatol “druhú stranu” k čomu trochu nasvedčujú aj reakcie Blahu, ktorý sa radoval ako malé decko z toho, že má reklamu, že je v televízii. Do dynamiky a povahy vzájomných vzťahov však poriadne nevidíme a všetko sú to len špekulácie.

Čo však platí je, že:

 1. V Smere je rastúca nespokojnosť so súčasným stavom, ktorá sa ešte môže zvýrazniť v prípade prehratých eurovolieb. Na druhej strane k zásadnejšiemu lámaniu chleba dôjde až pri zostavovaní kandidátky do parlamentných volieb v marci 2020 a k zásadnejším rozkolom až po týchto voľbách v prípade, ak Smer nebude schopný zostaviť vládu.
 2. Z prostredia blízkemu Petrovi Pellegrinimu už prenikajú hlasy, že sa cíti na to byť volebným lídrom a že si túto pozíciu postupne buduje. Za súčasných podmienok by bolo aj celkom logické, aby mu strana túto pozíciu dala, ale je dosť otázne, čo to spraví s voličskou základňou Smeru.

Platí, že je teraz veľmi ťažké nájsť akékoľvek racionálne riešenia v strane, ktorá nemá výkonného riaditeľa, ktorej zakladateľ a šéf má vážne problémy kvôli alkoholickej závislosti a “korunný princ” tejto strany má tiež svoje problémy osobnostného charakteru (ktoré však Filo nijako nešpecifikoval). Budúcnosť Smeru sa predpovedá preto ťažko, možno len konštatovať, že tam dnes vládne prachprostý chaos.

2 thoughts on “Čo presne sa deje v strane Smer?

 1. Priznám sa, že podozrievam svojich skutočných predkov z otcovej strany, nie tých papierových, že musím mať nejaké židovské gény … 😀 Lebo nedám sa oklamať emocionálnymi kúzelníkmi a okamžite idem k jadru veci. A tým jadrom sú väčšinou peniaze a moc!
  Nadpis článku mal znieť „Hetero versus homo paraziti“!
  Jeden zo základných princípov kúzelníckej technológie je odpútanie pozornosti. Teatrálne a spektakulárne gesto zakrýva prípravu kúzelníckeho triku, väčšina neinformovaných ľudí sa sústredí na sústo na udici a unikne im háčik.
  Marek Maďarič zanechal na ministerstve kultúry stav, pre ktorý sedí najlepšie pomenovanie „Ekonomický Augiášov chliev“. Róbert Fico nie je hlupák, musel o tom veľmi dobre vedieť a nekonal. Podobne ako na ministerstve zdravotníctva tak aj práce a sociálnych vecí muselo dôjsť k dohodám medzi Ficom a klientelistickými mafiami finančnej oligarchie, ktoré mu umožnili za oponou bombastických hrdinských rečí udržať megazlodejské projekty reformy zdravotníctva, podvodnícky druhý pilier a napríklad aj tunelovanie RTVS.
  Keď by bol aj taký hlupák a všetko sa dialo za jeho chrbtom, v čase keď Maďarič presadzoval za riaditeľa RTVS znova Miku a požadoval väčší prítok peňazí do tejto čiernej diery, musel by kopnúť Maďariča do zadku a vyhodiť ho aj zo straníckych štruktúr SMERu. Neurobil to a tým sa usvedčil!
  Návrh rozpočtu Ľubice Laššákovej je klasický kúzelnícky trik. Ľudia sa budú odbavovať na spektakulárnej nehoráznosti požiadaviek komunity LGBT a uniknú im iné neriešené problémy na ministerstve. Mimochodom, neprídu ani o €, ich aktivity dofinancujú minister zahraničných vecí a spravodlivosti. Pobláznená verejnosť – vlk sa nažerie a koza – homoparaziti si prídu na svoje.
  Mimochodom, odporúčam návštevu výstavy Inverzná romantika a neodpustím si dva linky na obrázky
  http://www.kunsthallebratislava.sk/sites/default/files/styles/full_size/public/gallery/8507999-2.jpg?itok=9iaZt3jy

  Odporúčam prečítať si táranie českého „kurátora na voľnej nohe“ na stránke Kunsthalle a ešte lepšie navštíviť priamo výstavu. Malá prevencia nezaškodí, užite najprv nejaký liek potláčajúci nutkanie na zvracanie …
  Ak chcete pochopiť podstatu tohto eskamotérskeho výstupu pani ministerky, preštudujte si pozorne konečnú verziu prideľovania peňazí od tejto rýchlokvasenej odborníčky na kultúru, podstatou je klasická ženská dilema – komu dala a komu nie! :-DPriznám sa, že podozrievam svojich skutočných predkov z otcovej strany, nie tých papierových, že musím mať nejaké židovské gény … 😀 Lebo nedám sa oklamať emocionálnymi kúzelníkmi a okamžite idem k jadru veci. A tým jadrom sú väčšinou peniaze a moc!

  Páči sa mi

 2. Po roku 1990 bole veľmi jednoduché stať sa celebritou. V atmosfére všeobecnej anarchie ste sa mohli bez problémov stať napríklad “umelcom”. Na opustenej stavbe Rázsochy sa povaľuje množstvo hrdzavejúcej vzduchotechniky. Stačí pozbierať, poukladať a za pomoci profesionálneho táraja – kurátora na voľnej nohe a pani riaditeľky, úplne odtrhnutej od problémov bežných ľudí, vybudovať umelecký smer “Inverzná romantika” (eufemizmus pre brutálnu intelektuálnu zvrhlosť) a nazvať svoje dielo “City life”.

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s