O dysgenike začína konečne písať i mainstream

Poznáte ten pocit, keď sa istý problém, na ktorý ste dlhodobo upozorňovali, pričom za toto upozorňovanie ste sa mohli stať terčom ostrakizácie a istých škaredých nálepiek zo strany “elít” či systému, odrazu objaví v mainstreame a začína sa z neho stávať akceptovaný naratív? Náhle sa Overtonovo okno o čom môžete diskutovať zmení a vy sa nestíhate čudovať, kto všetko vám začína dávať za pravdu (vrátane tých, ktorí by vás v minulosti za daný postoj kritizovali či rovno prenasledovali).

Niečo sa začína diať, pretože NBC News, totálne mainstreamové, korporátne a politicky korektné médium na spôsob Denníka N, prišlo s pozoruhodným článkom od autora Evana Horowitza (netreba asi ani písať, čo priezvisko Horowitz indikuje), v ktorom sa venuje úpadku inteligencie v rozvinutých krajinách a vystríha pred vážnymi následkami, ktoré tento úpadok prinesie. V texte pod názvom “Úroveň IQ klesá v mnohých vyspelých krajinách a neveští to nič dobré pre ľudstvo” sa píše nasledovné:

Ľudia hlúpnu. Nejde o úsudok, ale globálny fakt. V mnohých vedúcich krajinách začalo skóre IQ upadať.

Hoci existujú legitímne otázky o vzťahu medzi IQ a inteligenciou a široké uznanie, že úspech závistí aj od iných vlastností ako napr. výdrž, IQ testy používané v dnešnom svete skutočne zachytávajú niečo zmysluplné a trvalé. Desaťročia výskumu ukázali, že individuálne skóre IQ predvída také javy, ako je napr. úroveň vzdelania či dlhovekosť. Všeobecne povedané, priemerné IQ krajiny je prepojené s jej hospodárskym rastom a vedeckými inováciami.

Horowitz ďalej píše, že pokles IQ nepovedie len k tomu, že v Amerike a inde budú mať o 15x viac sérií reality show o degenerátoch z klanu Kardashians, ale hrozí stagnácia či potenciálne ukončenie ľudského pokroku vo všetkých možných oblastiach počnúc znížením vedeckých objavov a ekonomickou stagnáciou.

Horowitz upozorňuje, že relatívne donedávna bol trend opačný: skóre IQ rástlo u rôznych štandardizovaných IQ testov viac ako pol storočie. Znie to zvláštne vzhľadom k tomu, že IQ je z väčšej časti dedičné. Súčasné IQ testy sú vytvorené tak, aby merali jadrové kognitívne schopnosti ako sú napr. krátkodobá pamäť, rýchlosť riešenia problémov a vizuálne spracovanie. Rastúce skóre ukázalo, že tieto kognitívne schopnosti môžu byť zvýraznené aj environmentálnymi faktormi ako sú vysoko kvalitné školy a pracoviská.

Rastúce skóre IQ sa zdalo byť jasným dôkazom spoločenského pokroku, hmatateľným dôkazom, že ľudstvo sa stáva inteligentnejším – a môže posilniť svoju mozgovú energiu na dobu neurčitú. Akademici nazvali tento proces “Flynnov efekt” podľa slávneho výskumníka J.R. Flynna, ktorý ako prvý rozpoznal a dokázal tento nárast.

V súčasnosti však samotný Flynn hovorí o tom, že “zisky IQ z 20. storočia sa zmenili”: množstvo štúdií využívajúcich rozmanité a odborníkmi uznávané IQ testy a metriky zistili klesajúce skóre v Škandinávii, Británii, Nemecku, Francúzsku i v Austrálii.

Môžeme určiť 4 hlavné dôvody, prečo dnes dochádza k úpadku IQ v rozvinutých krajinách:

 1. Rast veľkých miest, ktoré sa stávajú cintorínmi pre vaječníky s vysokým IQ. Najnižšiu pôrodnosť (na úrovni 1.16) má dnes mestský štát Singapur, ktorý je ťahačom pre vzdelané ženy túžiace po veľkej kariére.
 2. Redistribúcia reprodukcie od strednej triedy smerom k nízkej kvôli zlej daňovej politike a vývozu kapitálovo náročných priemyselných odvetví.
 3. Imigrácia “underclass” z globálneho juhu do západných krajín.
 4. Úpadok vo vzdelávaní, ku ktorému došlo z dôvodu ochrany spodiny pred vylúčením, čo ide na úkor kvality vzdelania pre stredné a vyššie triedy. Sem patrí napríklad aj tzv. inkluzívne vzdelávanie, ktoré na Slovensku dnes silne pretláča Poliačik a iní “progresivisti” (je veľmi ironické, že sa títo ľudia a strany označujú ako pokrokoví).

Tu je dôležité upozorniť na to, že k poklesu IQ dochádza i v rámci tej istej etnickej skupiny či dokonca v rodinách. Horowitz nás odkazuje na štúdie z Nórska a Dánska, ktoré sa dlhodobo uskutočňovali pri vojenských brancoch. Aj ďalšia štúdia z Nórska (r. 2018) ukázala, že IQ padá nielen v rámci spoločnosti, ale v rodinách. Inými slovami, problém nespočíva len v tom, že vzdelaní Nóri sú čoraz viac nahrádzaní prisťahovalcami s nižším IQ alebo deťmi menej inteligentných rodičov, ale aj v tom, že dokonca i deti rodičov s vysokým IQ dosahujú nižšie skóre ako ich rodičia.

Horowitz uvádza, že vzhľadom k tomu, že IQ skóre sa zdá byť dobre prepojené s dlhodobou produktivitou a ekonomickým úspechom bude potrebné rýchlo detekovať príčiny tohto poklesu a pokúsiť sa tento úpadok zvrátiť. Globálna kríza inteligencie podkopáva schopnosť ľudstva riešiť veľké globálne problémy. Zanecháva nás zle vybavených na riešenie takých výziev ako sú umelá inteligencia, globálne otepľovanie, migračná kríza, boj s chudobou a mnohé iné.

Záver

Globálny pokles IQ patrí spoločne s globálnymi klimatickými zmenami k dvom najpodstatnejším problémom, ktoré potrebuje ľudstvo vyriešiť. Kým v prípade klimatických zmien a ich následkov prebieha rozsiahli spoločenský diskurz, verejnosť je s problematikou dobre oboznámená (bohužiaľ, daný problém začal byť i nepekne politicky zneužívaný), tak globálny pokles IQ spadá stále skôr do oblasti okrajových či tabuizovaných tém. Text z NBC News však naznačuje, že problematika sa už pomaly dostáva aj do mainstreamového diskurzu na Západe. Na Slovensku sa oblasť IQ a dysgeniky (ako aj ľudskej biodiverzity) veľmi nerieši (resp. nie v dostatočnej miere) – a to ani len v tzv. alternatívnom priestore. Dokonca pozorujem, že i tzv. rómska otázka bola v alternatívnom priestore odsunutá na úkor tém ako sú potraty či gender ideológia. Je to chyba, na ktorej odstránení treba zapracovať – aj tu nám totiž čas uteká a desivá predpoveď z filmu Idiocracy sa stáva čoraz reálnejšou.

Zdroj:

 1. IQ rates are dropping in many developed countries and that doesn’t bode well for humanity, Ewan Horowitz.

2 thoughts on “O dysgenike začína konečne písať i mainstream

 1. Jestvuje jedna veľmi dobrá kniha (bol som v pokušení nedať sem link 😀 , keď ich tak nemáš rád 😀 )

  V zásade dysgenické faktory môžu mať tri rozmery:
  1. Degenerácia genomu;
  2. Degenerácia menomu;
  3. Degenerácia wenomu.

  Degenerácii genomu si sa venoval dosť podrobne, ale dovoľujem si upozorniť na ďalšie súvisiace rozmery problému.

  Popíšem to na príklade degenerácie vojakov základnej vojenskej služby (ZVS) , ktorú som na vlastnej koži zažil, keď som bol zaradený do útvaru, ktorý mal prakticky charakter trestnej roty. Ocitol som sa medzi kriminálnikmi, deviantmi, hlupákmi a brancami, ktorí si rôznym spôsobom zaslúžili absolvovať prvé mesiace v takomto šialenom prostredí.
  Môj poznatok je jednoduchý – spolužitie so sociálne deviantnými hlupákmi spôsobuje degeneráciu celého útvaru, vrátane tých pár normálnych, ktorí sa tam ocitli za trest.
  Ďalší príklad je smutne známy pokus ubytovať neprispôsobivých deviantov medzi normálnych občanov. Výsledok – neprispôsobili sa devianti, upadla iba kultúra a čistota celého baráku.
  Krásny príklad je úpadok mesta Paríž za posledných 30 rokov.

  Autor definuje genom ako predlohu, prototyp konkrétneho tela, menom ako neurálnu mapu konektivity (spojení) v našom mozgu a wenom ako popis (mapu) sociálnych interakcií. Inými slovami zjednodušene wenom je suma sociálnych vplyvov ktoré sú výsledkom interakcií s rodičmi, učiteľmi, priateľmi a spojencami, knihami, vierou, umením , vedou, zvykmi, zákonmi, … atď. .
  Ak Marcel Duchamp v roku 1917 vystavil svoju povestnú misu pisoiru

  bola za tým myšlienka, ktorá mohla upozorniť premýšľajúceho diváka na fakt, že náš wenom má medzi svojimi prvkami aj tento predmet. V tom je podstata konceptuálneho umenia.
  Ak niekto 100 rokov po tomto v zásade tvorivom čine, s ktorým nemám problém, vystaví vzduchotechnický šrot, tak je to konceptuálny plagiát a úbohosť.
  Najsmiešnejšie je, keď samotný umelec odhalí svoju duševnú poruchu v celej jej kráse:
  http://www.kunsthallebratislava.sk/sites/default/files/styles/full_size/public/gallery/8507999-2.jpg?itok=9iaZt3jy
  Ak si pozorne pozriete toto „umelecké dielo“, pochopíte že jeho „iverzná romantika“ popisuje etiológiu jeho duševnej poruchy.

  Aj takéto wenomy formujú našu degeneráciu a je smutné, že naša mládež (s pozoruhodne malými vedomosťami dejín moderného umenia) obhajuje inštitúciu, ktorá za peniaze náš všetkých vystavuje takéto mentálne srač.y.

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s