Čo nám ukazuje výsledok eurovolieb?

Ako vidíte na obrázku, tak vývoj v Európe v roku 2019 nám ukazuje dve tendencie:

 1. pokračujúci úpadok tzv. centrizmu – či už stredoľavého (sociálni demokrati) alebo stredopravého (kresťanskí demokrati), t.j. dvoch tradičných pilierov povojnovej európskej politiky. Avšak stagnuje aj tradičnejšia ľavica (to čo by tu chcel Blaha?) – či už ide o Corbynových Labouristov, grécku Syrizu, španielsky Podemos alebo La France Insoumise Francúza Melénchona.
 2. pokračujúci vzostup nacionalistov a Zelených, hoci celková ľavo-pravá rovnováha (a dominancia centrizmu) zostáva zachovaná.

Nacionalistom sa podarilo získať podporu zo stredopravého spektra (pretože kresťanskí demokrati sa ukázali byť len jednou z variácií spoločenského liberalizmu) a tiež ťažia z rozčarovania “modrých golierov”, t.j. robotníckych tried, ktorých záujmy centristická ľavica opustila pre otvorené hranice a náboženstvo progresivizmu.

Zelení zase najviac priťahujú ľudí s vysokým vzdelaním, kozmopolitov/mestských liberálov a mladých (netreba asi ani spomínať, že ich súčasnou kňažkou sa stal tento pretláčaný in utero defekt kopírujúci Wednesday Addams).

Ruský blogger Anatolyn Karlin takýto vývoj predvídal už v r. 2011. Konkrétne písal:

Predpovedanie takých špecifík ako bolo stalinistické centrálne plánovanie alebo mystický miléniarizmus nacizmu by pozorovateľovi z r. 1911 prišlo nemožné. Avšak možnosť vzniku takýchto režimov bola úplne možná a predvídateľná, pretože oba typy politík sa opierali o, v tej dobe populárne, intelektuálne myslenie o politike a spoločnosti – či už išlo o marxizmus, utopický socializmus, sociálny darwinizmus a futurizmus.

Aké trendy dnešnej doby nám odhaľujú vznik budúcich politík? Argumentoval by som, že ide o ekvivalentné témy, v súčasnosti skôr marginalizované, ale s potenciálom pre výbušný rast v prípade správnych podmienok socio-politického stresu. Patrí sem: Zelené hnutie (ktoré zahŕňa miestnych aktivistov za udržateľnosť až po autoritatívnych ekosocialistov), technoutopistov (sem patrí napr. open-source hnutie, piráti, technologickí singulátori, aktivisti Wikilekas) a revival fašistického či krajne pravicového myslenia pod záštitou etnického šovinizmu a rozmanitých ideológií tzv. tretej cesty či tretej pozície.

Zatiaľ čo technologickí utopisti zostávajú stále marginálnym prúdom (hoci ktovie či sa to nezmení?), tak Zelení a tzv. radikálna pravica sú v súčasnosti najviac dynamické a rastúce politické hnutia v Európe, za ktorými stojí ohromná inštitucionálna a memetická energia.

Podobne ako komunizmus a fašizmus boli v medzivojnovom období “vlnami budúcnosti”, tak sú dnes krajne pravicový populizmus a zelené hnutie vlnou našej budúcnosti.

Tieto hnutia navyše odrážajú i istý geografický vzorec.

Zelení sú najviac silní v “jadre Európe” – ide dnes o stranu nemeckej mládeže. Populistická pravica je zase najsilnejšia vo východnej Európe (a najsilnejšiu pozíciu má momentálne v Maďarsku, kde má Fisesz a Jobbik spolu 60%).

Blogger Karlyn však uvádza, že po týchto voľbách netreba očakávať žiadnu veľkú zmenu pre dôvody, ktoré bližšie konkretizuje tento text. Centristická pravica, sociálni demokrati, liberáli a zelení sa totiž jednoznačne tešia majorite hlasov, konkrétne 67%, takže pokračujúca globalistická “veľká koalícia” je stále veľmi životaschopná). Napriek tomu nám tieto eurovoľby aspoň pekne odhalili budúce trendy.

Zdroj: The Green-Black Wave

2 thoughts on “Čo nám ukazuje výsledok eurovolieb?

 1. Pre mňa výsledky volieb do EP upozorňujú na krutý fakt, že bezohľadní manipulátori majú dve stratégie, ktoré v konečnom výsledku majú rovnaký výstup – šialenú politickú reprezentáciu v ktorej prím hrajú úchyláci a blázni.

  1. Stratégia pre spoločnosť v hlbokej kríze, ktorá postihla minimálne 80% obyvateľstva. Frustrovaný národ je atakovaný hysterickými demagógmi, ktorí ponúkajú jednoduché riešenia na zložité problémy. K voľbám sa dostaví väčšinou frustrované obyvateľstvo, ktoré zvolí bláznivého gaunera, obviňujúceho najčastejšie Židov. Toto je budúcnosť napríklad Ukrajiny!

  2. Stratégia pre relatívne prosperujúcu spoločnosť (príklad Bratislava), kde 70% zhnuseného obyvateľstva nechodí k volebným urnám a umožní tak agresívnej minorite zmocniť sa moci.

  Dôležitú úlohu v tejto stratégii hrajú blázniví narcisti sociopati. Posranci ako Trnavský blázon, Strapatá rajda alebo Ľudácky folklórny súbor retardovaných „historikov“, hrajú v tejto nechutnej hre veľmi dôležitú úlohu. Ako inak by mohli byť zvolený do funkcií napríklad pomazánkový travič, denunciant Slovákov v EP a sopliak asexuál?

  Liek je veľmi jednoduchý! Politika je remeslo, nezávislí poslanci sú živnostníci, politické strany a hnutia sú s.r.o. Žiadne príspevky na voľby – iba odpočítateľná položka riadne preukázaných nákladov na predvolebnú kampaň. Zrušiť poslaneckých asistentov a preferenčné hlasy. Obmedziť počet poslancov NR SR na 99, redukovať počty darmožráčov a limitovať ich platy na regionálnej úrovni.

  Pravidelné daňové kontroly, v prípade porušenia predpisov likvidačné pokuty a na základe súdneho rozhodnutia strata mandátu!

  Povinná účasť vo voľbách model Belgicko.

  https://www.finance.sk/183157-viete-si-predstavit-ze-by-na-slovensku-bola-povinna-volebna-ucast/

  Páči sa mi

  1. “Politika je remeslo”
   To nie je liek, veď tak je to teraz, to je príčina problémov. Z politiky sa stalo remeslo, na ktoré netreba vela, len vedieť troška šaškovať a samozrejme nájsť si správnu stajňu, ktorá bude daného politika pásť.

   Takisto preferenčné hlas – musím oponovať. Tie sú práve posledným zvyškom skutočnej osobne adresnej demokracie v systéme. Napriek tomu, že to tam vynieslo práve Matoviča.

   To, že ľudia na voľby kašlú, je v každom prípade výsledkom ich názoru, že žijeme tak či tak v despocii, kde voľby nič závažné nezmenia. Ľudia by nikdy nerezignovali na možnosť uplatnenia svojej čo aj malej moci, ak by je verili. No proste jej neveria.
   Ale je to hrozné, toľká rezignácia. Alebo teda toľká blbosť.

   Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s