Ruská pozícia voči islamu

Ruskú pozíciu voči islamu formujú 3 faktory:

 1. moslimské komunity v Rusku (a s nimi spojené pretrvávajúce nepokoje v regióne severného Kaukazu)
 2. prevažne moslimské komunity v bývalých sovietskych republikách Strednej Ázie.
 3. túžba udržať tlak zo strany moslimskej geopolitiky zo Stredného východu a južnej Ázie mimo územia Ruska.

Strach z moslimskej periférie

Moskva je tiež znepokojená tým, že skupiny združené v Daéši získali oddaných spojencov v Turkménsku, Uzbekistane a Tadžikistane. Napríklad začiatkom tohto mesiaca sa militanti z Daéšu priznali k zodpovednosti za väzenské nepokoje v severnom regióne Tadžikistanu, pri ktorých bolo zabitých 27 ľudí. Hnutie Arabskej jari z r. 2011 predstavovalo pre Putina nočnú moru. Rusi sa obávali toho, že by Arabská jar mohla inšpirovať islamistami vedenú masovú moslimskú mobilizáciu a saláfistický džihádizmus by tak ohrozil “umiernený” ruský islam. Putin sa bál, že saláfisticko-džihádistické hnutia by mohli zvrhnúť režim ruského spojenca Bashara al Assada v Sýrii a vytvorili by spojenectvo s islamskými militantmi z Kaukazu a Strednej Ázie, čím by v konečnom dôsledku ohrozili Putinovu kontrolu nad ruskými provinciami v severnom Kaukaze.

Putinove obavy zo Sýrie sa nakoniec stali skutočnosťou. Na konci roka 2012 sýrska pobočka Al-Káidy, ako aj ďalšie saláfisticko-džihádistické skupiny, dominovali sýrskej opozícii. Spolu s nástupom Daéšu v r. 2013, predstavovali tieto skupiny vážnu hrozbu pre bezpečnostné sily Asadovho režimu. Putinova vojenská angažovanosť v Sýrii bola inšpirovaná potrebou riešiť vnútorné hrozby, ktorým Rusko čelilo v dôsledku takýchto pohybov.

Ruská stratégia: riadenie

Rastúci záujem Ruska o to, aby bolo platformou pre definovanie “mainstreamového” tradičného islamu umožnilo tejto krajine využívať náboženstvo pre svoje vlastné záujmy – ako napríklad začlenenie sa do afganských mierových rozhovorov. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na zasadnutí mierového procesu s Talibanom uviedol:

Rusko, ako organizátor zasadnutia, vidí svoju úlohu v spolupráci s regionálnymi partnermi a priateľmi z Afganistanu, ktorí sa dnes stretli pri tomto stole, aby rozšírili všetku možnú pomoc na uľahčenie konštruktívneho intra-afgánského dialógu.”

Zdroj: Russia’s Strategy Toward Islam and Muslims

Vysvetlenie

Treba spomenúť aj ruskú ortodoxiu. Rusi investovaním do veľkého cirkevno-štátno-vojenského komplexu dúfajú, že sa im podarí udržať (kontrolovať a domestifikovať) moslimov. Niektorí pozorovatelia hovoria o tom, že v Rusku máte náboženskú toleranciu, ale nie práva. Inak povedané, štát rozdrví expanziu nepriateľských islamských skupín a zároveň bude podporovať umiernené skupiny.

Popravde, som skeptický, pokiaľ ide o domestifikáciu moslimov, ale ruská pozícia k tejto otázke sa dá pochopiť.

Tu máte ešte video Putina pri otváraní mešity Katedrály v Moskve:

3 thoughts on “Ruská pozícia voči islamu

 1. Cárske Rusko bola koloniálna veľmoc, Sovietsky zväz pokračoval v tejto tradícii a dnešné Rusko nesie ťažké následky podobne, ako koloniálne mocnosti na Západe. Problémy z integráciou „nelegálov“ z Kaukazu mali Rusi dávno pred prepuknutím imigračnej krízy na západe.

  Najnovší prípad brutálnej vraždy profesionálneho vojaka Nikitu Beljankina v Putilkove neďaleko Moskvy v Krasnogorskom regióne bola banda Arménov, ktorým miestna arménska Mafia okamžite zabezpečila letenky do Arménska. Obyvatelia oblasti sa už niekoľko rokov sťažujú na vyčíňanie zločineckých bánd
  https://newizv.ru/news/politics/04-06-2019/zhiteli-putilkovo-nikita-belyankin-ne-pervaya-zhertva-nashego-getto
  Anarchia a korupcia, kto vie po rusky nech si prečíta tento článok. Vyšetrovatelia vydávajú protichodné vyhlásenia o zatknutí páchateľov, hoci evidentne zamestnanec „šašlikárne“ ktorý je podozrivý z vraždy sa prepadol do neznáma kdesi v Arménsku.

  V minulosti už Rusi usporiadali niekoľko pogromov
  https://www.hlavnespravy.sk/rusko-zabitie-mladeho-rusa-vyvolalo-v-moskve-etnicke-nepokoje/156684
  https://www.pluska.sk/krimi/zahranicne-krimi/mladeho-rusa-pobodali-moskve-jeho-smrt-vyvolala-etnicke-nepokoje.html?forward=sk_mobil_clanok.jsp
  Stalin s ohľadom na strategickú dôležitosť Krymu veľmi brutálne vyčistil oblasť od Tatárov, s ktorými má Rusko otvorené účty viac ako 1000 rokov.

  Myšlienka multikulturálnej spoločnosti sa neosvedčila ani v USA a naši propagátor tohto bludu sú odkázaní iba na nehanebné klamstvá takého kalibru, že už aj Dzurinda s nimi stráca nervy.

  Páči sa mi

  1. To je vždycky len uhol pohladu aký si zvolíš k rozdielom medzi luďmi. To že vznikla za naším Schengenským plotom kedysi velká prosperujúca slovanská velmoc ako “koloniálne panstvo na úkor iných” je len pohlad malého ušliapnutého Slováka, ktorý si musel “svoj” malý štátik výslovne vysomrovať na velkých a mocných. Nejaký ten podiel na samostatnosti Slovákov má samozrejme aj Rusko so svojou ideológiou Slovanskej vzájomnosti. Tie problémy tam v Rusku majú, dokial budú jestvovať blázni ktorými lomcuje nepokoj. U nás v takom prdinci ktosi narátal aj 5takých možností ako rozvrátiť tunajšiu spoločnosť. Maďarská menšina je len zlomkom toho, ako to ukázala nadávna Kucjakiáda. Pokial hovoríš o “brutálnom čistení” od Krymských tatárov, tie etnické čistky po vojne za spoluprácu s fašistami prebiehali aj tu v bývalom Československu. Brutálne boli vyčistené Sudety, povojnové etnické čistky prebiehali aj na Slovensku. Akurát sa tu neuchylujú k vraždám typu “alláhakbar”, len nespokojne pošomrávajú že aj prvý Slovenský štát kolaboroval, podobne ako Maďari. Na rozdiel od tatárov na Krymu, ktorí za Osmanskej nadvlády etnicky vyčistili Krym od Kolchiďanov historického územia Tauridy, ktorej súčasťou bol aj Krym, po vzoru Turkov, ktorí takisto vybíjali Grékov z Malej Ázie, Maďari sú tu u nás pôvodným obyvatelstvom. Alebo si snáď myslíš, že mená Krymských miest Sevastopol, Mariupol a podobne sú pôdom z jazyka nejakých tvojích tatárov? Ale každý odniekial pochádzame, moji prapra…rodičia, ako sme zistili hladaním naších rodinných koreňov, tiež nie sú pôvodom odtialto. Ide vša oto, čo si tu pôvodne písal: “Niektorí pozorovatelia hovoria o tom, že v Rusku máte náboženskú toleranciu, ale nie práva. Inak povedané, štát rozdrví expanziu nepriateľských islamských skupín a zároveň bude podporovať umiernené skupiny…”. Notorickí osnovatelia revolúcií budú vždy hladať nejakých proletárov nepriatelsky naladených ku štátu a jeho vláde a verbovať ich k čo najkrvavejším podvratným škodlivým akciám. A ak ich nenájdu v privandrovalcoch nema problem vyrobiť si ich hoci aj z pôvodných starousadlíkov. Veď všetci sme len ludia bez rozdielu aj so svojimi chybami či už na tele ale aj v nedobrých úmysloch. To čo však podnikli Arméni, je v medzinárodnom práve klasifikované ako štátny terorizmus. Neviem aké vzťahy panujú tam, no po rozpade Sovietskeho zväzu prebiehali brutálne etnické čistky v bývalých sovietskych republikách a v poBaltských štátoch Russka , v takom Estónsku, v členskom štáte Európskeho sojúza, majú menšiny, predovšetkým Rusi štatút “neobčana”. Keď to porovnám ako komisári Európskeho sojúza doliezali za Mečiarom fackovať ho zlava-zprava za prava za práva Maďarskej a Rómskej menšiny, je to priam uchvacujúce. A keď sa ozývali hlasy za zastavenie genocídy páchanej zo strany Kyjevského režimu v Doněcku a Luhansku padla lakonická odpoveď: “…veď tam neumierajú žiadni ludia, iba nejakí rusi!…”.

   Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s