O Holanďanoch (nielen) ako voličoch

Holandský nacionálno-populistický politik Geert Wilders a jeho strana PVV celkom pohoreli v posledných parlamentných voľbách z r. 2017 a aj v terajších eurovoľbách (do EP sa PVV ani nedostala).

Áno, Wildersova strana si v holandskom parlamente v r. 2017 zvýšila podiel na hlasovaní o 3% v porovnaní s predošlými parlamentnými voľbami, ale výsledok bol aj tak skôr sklamaním vzhľadom na nádeje, ktoré sa do Wildersovej strany vkladali. Výsledky v Holandsku ťažko charakterizovať inak ako porážkou populizmu.

Holandsko, napriek svojej veľkosti, nie je nepodstatná krajina. Je to napríklad logistické a petrochemické centrum Európy. Približne polovica petrochemického tovaru, ktorý prichádza do Európy alebo ju opúšťa, prechádza cez Rotterdam.

Bohužiaľ, myšlienka, že by Holandsko (a obávam sa, že aj Nemecko) mohlo zohrať nejakú významnejšiu rolu v radikálnej zmene politickej paradigmy, pokiaľ ide napríklad o imigračnú politiku v Európe, je skôr nerealistická.

Štandard nacionalistickej strany v krajine ako Holandsko

Wildersova strana je v rámci štandardov tzv. európskej krajnej pravice až nezvyčajne spoločensky liberálna, ekonomicky neoliberálna a filosemitská. Strana podporuje napríklad legalizáciu drog, samozrejme i gay manželstvo (ale opak by aj tak bol pre krajinu ako Holandsko skôr zvláštny a kontraproduktívny) a predovšetkým kompletne odmieta anti-semitizmus a silne podporuje Izrael (Wildersova opozícia voči islamu, ktorá je mimochodom o dosť tvrdšia ako Le Penovej, sa rozvinula počas jeho návštev izraelských kibucov v čase jeho mladosti.). Mimochodom, všetky tieto pozície sú pozíciami, ktoré zvyknú priťahovať viac elektorát s vyšším IQ.

Napriek tomu Wildersova strana v rámci Holandska priťahuje tých najhlúpejších. Iba 14% Wildersových voličov dosiahlo vysokoškolské vzdelanie v porovnaní s 56% voličov trendovej ľavicovo-liberálnej a pro-bruselskej strany D66. Takéto výsledky sú celkom v súlade s demografickým profilom post-trumpovskej republikánskej strany, ako aj s Front National, či s LDPR v Rusku. Explicitne nacionalistické strany takmer všade naprieč Európou priťahujú skôr ľudí s nižším vzdelaním.

Holanďania a ich inteligencia

Myslím, že by to nemalo nikoho veľmi prekvapovať: áno, Holanďania patria k národom s najvyšším IQ v rámci Európy. Holanďania sú až príliš inteligentní a v centre Hajnalovej línie, pričom s týmito faktormi sú asociované viaceré moderné psychologické komplexy (napr. aj patologický altruizmus), niektoré na úkor ich vlastného dobra. Holandsko bolo krajinou gramotných obchodníkov dlho pred Britániou či inými časťami Európy. A dodnes aj ostali večnými kupcami.

Keďže tolerancia “kukučích vajec” je druhom intelektuálneho fetišu, je možné, že Holandsko nemá nádej na výraznejšie zmeny, prípadne aj také Nemecko – ďalšia krajina, kde sa natívne obyvateľstvo vyznačuje vysokým IQ.

Skôr Francúzsko

Po Taliansku sa možno zamerať na Francúzsko, ako na krajinu, ktorá by mohla priniesť zásadnejší obrat. Francúzsko má o čosi väčšiu nádej aj preto, že Francúzi sú v priemere (oproti Holanďanom, Nemcom a Škandinávcom) o čosi hlúpejší, a ich inštinkt sebazáchovy nebol natoľko potlačený liberálnou akademickou obcou a globalistickými elitami.

Trump raz celkom správne poznamenal “milujeme chudobne vzdelaných”. Áno, je to veľmi nepohodlná skutočnosť, t.j. skutočnosť, že ľudia, ktorí sa najviac angažujú v demografickej kontinuite, resp. ju podporujú, majú sklon byť “viac nepopísaní” (eufemisticky povedané). Ale táto skutočnosť potrebuje byť rozpoznaná – a aj preto, aby sa s ňou vedelo narábať.

Praktické implikácie: čo by mal Wilders urobiť?

Vzhľadom na vyššie uvedené, ak si chce Wilders zväčšiť o čosi elektorát, tak by mal upustiť od svojej neoliberálnej “austerity policy”, t.j. politiky znižovania výdavkov vlády, smerom k protekcionizmu, ako to urobili Le Penová a Trump. Množstvo Wildersovej kritiky islamu je zakorenené v jeho pozícii obrany slobody slova – lenže sloboda slova a prejavu je opäť jedna z tém, o ktorú sa ľudia s nižším IQ až tak nestarajú. A myslím, že holandskí nacionalisti sa veľmi nestarajú ani o blaho Izraela (tí budú často Wildersa označovať za “sionistickú bábku” a nepodporia ho). Takže úpravy v týchto oblastiach by možno Wildersovi priniesli, nie až tak trápnych, resp. slušných 25% z holandského voličstva – možno.

Zdroje:

 1. https://en.wikipedia.org/wiki/Party_for_Freedom
 2. https://en.wikipedia.org/wiki/Geert_Wilders

One thought on “O Holanďanoch (nielen) ako voličoch

 1. Pri analýze volebných výsledkov politických strán sa v XXI. storočí nedá použiť ich názov, dokonca ani volebný program. Žijeme v dobe newspeaku, kde pôvodné politologické pojmy stratili svoj zmysel.

  Tak isto väzba inteligencie na dosiahnuté vzdelanie stráca svoj pôvodný zmysel, lebo škála úrovne vzdelania na vysokých školách je tak veľká, že hádzať do jedného koša hlupáka, ktorý absolvoval smer politológia alebo sociálna práca s matematikom, technikom, lekárom, … atď. stráca zmysel.

  Treba pozorne sledovať sľuby voličom počas predvolebnej kampane, pričom aj demagógia a populizmus majú svoju osobitnú škálu.

  V poslednej dobe je možné pozorovať rast vplyvu spôsobu získavania prostriedkov na živobytie na volebné preferencie. Je veľký rozdiel v chápaní politiky a v ideológii, ktoré prevládajú vo veľkých mestách (napr. Londýn, Praha, Bratislava, Petrohrad, … atď. ) a centrami nazvem to materiálnej výroby, kde zahrňujem aj poľnohospodárstvo.

  Je až zábavné, ako parazitické indivíduá, ktoré by sa vlastnými rukami nedokázali uživiť, hlásajú teórie sociálneho darwinizmu a zároveň bezbrehej solidarity s migrantmi z Afriky. Moja osobná skúsenosť je taká, že dokážem na základe profesionálnej kariéry s pomerne slušnou pravdepodobnosťou odhadnúť politické preferencie.

  Krajiny ako Dánsko a Holandsko majú pomerne vysokú životnú úroveň a je pozoruhodné, ako tam napríklad vo voľbách do EP uspeli strany hlásajúce populistické a veľmi naivné solidárne teórie. Netreba sa oháňať pochybnými výsledkami merania IQ, ktorých metodika nezohľadňuje elementárnu pravdu, že inteligencia je predovšetkým schopnosť adaptácie na meniace sa životné podmienky. Treba rozlišovať adaptáciu parazitického typu, ktorá spočíva v schopnosti nájsť a presvedčiť hlupákov, aby altruisticky na úkor vlastnej životnej úrovne živili sociálnych deviantov.

  Svet vo svojej väčšine strká hlavu do piesku a naivne predpokladá, že súčasné veľmi nespravodlivé prerozdeľovanie výsledkov práce potrvá večne. Som zvedavý, či napríklad SMER konečne pochopí, že iba tvárenie sa (makeup) ľavicovosti bude postačovať v krízovej situácii kolapsu finančného systému.

  Masívne nákupy zlata v Rusku (napriek ekonomickým problémom krajiny)
  https://www.hlavnespravy.sk/zastita-pred-krizou-zlate-devizove-%e2%80%8b%e2%80%8brezervy-ruska-coskoro-dosiahnu-500-miliard-dolarov/1775285
  a v Číne, spolu s otvorene deklarovaným ústupom od US$ a globálnou daňovou reformou https://www.hlavnespravy.sk/globalna-danova-reforma-ministri-financii-g20-chcu-zdvojnasobit-usilie-o-stanovenie-minimalneho-zdanenia/1784090
  svedčia o tom, že Armagedon na finančných trhoch sa blíži.

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s