O amerikanizácii (a judaizácii) Brazílie

V “alt right” sfére sa neustále píše o “brazilifikácii” Spojených štátov vzhľadom na masívny prílev hispánskej populácie. Menej sa však píše o presne opačnom procese – amerikanizácii (a i požidovštení) Brazílie. Stará dobrá “latinsko-indiánska” Brazília stráca svoju identitu, postupne sa vytráca a to čo z nej nakoniec ostane bude len akási tropická a “viac hnedá” kópia USA (ktorá sa dokonca bude podobať v mnohých ohľadoch na juh Spojených štátov).

Mnohí sa sťažujú na to, ako USA vyvážajú do sveta svoj “globohomo” (social justice) memplex. Ale “globohomo” nie je jediná americká ideológia vyvážaná do širšieho sveta, resp. je to len “ľavicová” verzia širšej judeo-americkej ideológie.

Druhú vetvu predstavuje “pravicový” alebo konzervatívny americký memplex – evanjelikalizmus, pentekostalizmus, kresťanský sionizmus. A s týmito ideológiami sú prepojené i ďalšie memplexy ako napr. kreacionizmus, pro-life/anti-eugenika, podpora amerického militarizmu, obrana Izraela, posadnutosť zbraňami, popieranie klimatických zmien/bezohľadný prístup k prírode, agresívny neoliberalizmus v ekonomicko-sociálnej sfére a pod.

Schválne, prečítajte si toto. Vyberám z textu:

Približne 2 milióny ľudí sa zúčastnili každoročného kresťanského pochodu za Izrael. Evanjelikálni kresťania mávali izraelskými vlajkami a modlili sa za židovský štát počas ich “Pochodu za Ježiša”, ktorý sa konal vo štvrtok v Sao Paule.

Na podujatie boli pozvaní i židovskí predstavitelia, vrátane izraelského konzula Doriho Gorena a prezidenta miestnej pobočky B’nai B’rith, Zelia Sliozbergasa.

Áno, Brazília prestáva byť katolíckou a kultúrne “latinskou”, pretože v tejto krajine majú čoraz väčšiu moc evanjelikáli (a sionisti). Tí sú dnes dôležitejší než katolíci a ich význam ešte porastie s tým, ako sa im podarilo dosadiť do prezidentského kresla ich človeka – Bolsonara.

Katolicizmus v Brazílii postupne upadal aj z toho dôvodu, že katolícka cirkev sa rozhodla (v 70-tych a 80-tych rokoch) v tejto krajine pripojiť k teológii oslobodenia a celkovo k ľavičiarstvu, pričom bola medzi miestnou chudobou postupne nahrádzaná evanjelikálnymi, spoločensky konzervatívnymi, cirkvami prichádzajúcimi z USA. Stredné a vyššie belošské vrstvy však ostali väčšinovo “katolícke” (rozumej agnostické a kultúrne katolícke, ako to zvyčajne býva aj v Európe).

Prečo sú evanjelikáli tak úspešní medzi chudobou a nebielymi (Afrika a juhovýchodná Ázia sú tiež teritória, kde naberajú na sile. Niektorí predpovedajú, že ich čaká boom i v Rusku)?

Predovšetkým, letničiarski či evanjelikálni kazatelia sú, na rozdiel od katolíckych kňazov a mníchov, v podstate obchodníci, biznismani. A ako obchodníci využívajú viac agresívnych a bezohľadných techník manipulácie mysli než ich katolícki “kolegovia”. Chudobní a nevzdelaní ľudia sú ľahkou korisťou pre peniaze žmýkajúcich šarlatánov, ktorí využívajú oslobodenie od daní pod zámienkou “verejnoprospešnej” činnosti. A najlepší spôsob, ako si získať oddanosť chudoby je, že jej sľúbite okamžité zbohatnutie. Katolíci v Južnej Amerike sľubujú chudobe abstraktnú rovnosť, ale to nemá takú silnú príťažlivosť ako okamžité “zázraky” evanjelikálov.

Nuž, dnes sa zdá, že takáto bude budúcnosť sveta: obrovský dúhový Gay pride vs. militantný Ježišov Izrael – 2 hlavné ideológie, ktoré zdedia svet.

No dobre, ešte je tu islam. Ale ak si myslíte, že moslimský svet je imúnny, tak ste na omyle: https://www.reuters.com/article/us-syria-islamic-state-christians/christianity-grows-in-syrian-town-once-besieged-by-islamic-state-idUSKCN1RS19N

1 thoughts on “O amerikanizácii (a judaizácii) Brazílie

  1. Realita náboženstva je daná rasou. Rasa rozhodne, aká foma náboženstva to bude – bez ohľadu na to, či to pôvodne bol katolicizmus alebo nejaký protestantizmus. V Brazílli to bude podobne ako v Mexicu a onedlho aj USA vždy nejaká forma nazvime to “woodoo” kultu.

    Páči sa mi

Pridaj komentár