Vladimír Putin kritizuje liberalizmus a tvrdí, že sa stal obsolentným

A má samozrejme pravdu. Poďme sa (skratkovito) pozrieť, čo presne Putin povedal v exkluzívnom interview pre Financial Times.

V rozhovore pre FT v Kremli v predvečer summitu G20 v japonskej Osake, ruský prezident povedal, že “liberálna myšlienka “prežila svoj účel”, s tým ako sa verejnosť obrátila proti prisťahovalectvu, otvoreným hraniciam a multikulturalizmu.

V texte sa ďalej píše, ako Putinove odmietanie liberalizmu súznie s populistickými lídrami ako Trump, Orbán či Salvini.

Podobne ako vyššie spomenuté trio aj Putin kritizoval Angelu Merkelovú za jej rozhodnutie prijať viac ako milión “sýrskych utečencov” (kto príčetný si dnes myslí opak?). Jasne sa vyjadril, že išlo o “kardinálnu chybu“. Zároveň pochválil Donalda Trumpa za jeho snahu zastaviť tok migrantov a drog z Mexika.

Podľa Putina “liberáli dnes nemôžu diktovať ostatným tak, ako to robili v posledných desaťročiach”. Ďalej dodal, že liberálna myšlienka predpokladá, že nie je potrebné nič robiť. Otvorene hovorí, že migranti môžu beztrestne zabíjať, pľundrovať alebo znásilňovať, pretože ich práva z titulu ich postavenia migrantov sú chránené.

Putin ďalej riešil i vzťahy s USA a UK. Vyslovil obavu z toho, že by tu mohli byť opäť “jadrové preteky” medzi USA a Ruskom. Studená vojna medzi ZSSR a USA bola podľa neho zlá vec, ale minimálne sa dodržiavali počas nej isté pravidlá. Dnes sa však Putinovi zdá, že tu nie sú nijaké pravidlá.

Putin po vzore Salviniho alebo Marine Le Pen tiež tvrdí, že liberálne vlády sa nestarajú o bezpečnosť občanov. Namiesto toho chránia zločincov a pretláčajú bezduchý multikulturalizmus spoločne s LGBTQAPPXYZ + agendou:

“Nepokúšam sa nikoho uraziť, pretože my (Rusi) sme boli odsúdení za našu údajnú homofóbiu. Ale my nemáme problém s LGBT osobami. Bože chráň, nechajte ich žiť, ako chcú. Ale niektoré veci sa nám zdajú už prehnané. Dnes tvrdia, že deti sa môžu hrať na 5 alebo 6 genderov.

Nech je každý šťastný, nemáme s tým žiaden problém”, dodal. Ale toto nesmie zatieniť kultúru, tradície a tradičné rodinné hodnoty miliónov ľudí tvoriacich základné obyvateľstvo.”

8 thoughts on “Vladimír Putin kritizuje liberalizmus a tvrdí, že sa stal obsolentným

 1. Dobrá téma. Náhodou som sa práve včera rozprával o tom, že Rusko 18. a 19. storočia nebola žiadna vedecká periféria, pretože veda bola vtedy otázkou peňazí v zopár centrách výskumu, a Ruská šlachta investovala do vedeckých centier v Petrohrade a tam zlákala aj západných vedcov.

  Čo sa týka samotného článku – má trocha “voluntaristický” pohľad na históriu. Čo by sa stalo, ak by … Ale väčšina týchto veľkých vecí sa nedeje náhodou, ale reálnymi rozpormi. Ak by nebola boľševická VOSR? Tá revolúcia byť nemusela, ale že tu bol konflikt medzi tradičnými cisárstvami a nazvime to atlantickou “modernou”, to je bezpochyby fakt. A zrejme bol v tomto boji systém ruského cisárstva odsúdený na mocenský kolaps,lebo to isté sa stalo aj habsburgskému aj nemeckému (a iným) monarchiám. Britská monarchia zostala len ako smradlavá bezmocná zombie.
  Ak by nebolo VOSR, Rusko by muselo zažiť svoj otras a prerod nejakou inou cestou a tiež by to nebolo bez strát.
  Myslím, že Rusov dnes už menej veznia a determinujú zvyšky obdobia komunizmu, ako ich vlastná etnická/rasová danosť. Nahrubo povedané – aj keby tam história prebehla ináč, boli by tam, kde sú dnes.

  To isté sa týka aj reality dvoch svetovýchvojen – ktoré sú v realite len jedna, tridsaťročná. Táto vojna bola výsledkom konfliktu Európa- Amerika, ako aj konfliktu Európa-Juh. Do “Ameriky” zaraďujem aj Britov a do “Juhu” zaraďujem islám aj židovstvo, americké, nemecké, ruské. Ten prvý konflikt (Amerika versus Európa) je vlastne spôsobený tým druhým (Európa -Juh) , je jeho podčasťou, pretože tá “Amerika” bola ovplvynená “Juhom”, konkrétne židovstvom.
  Takže stále máme ten jeden podstatný konflikt 🙂

  Páči sa mi

   1. Áno, dal som to sem, a nič som nevidel. Potom som to chcel čiste zo zvedavosti zavesiť inde (už ani neviem, tam to tuším zobralo).
    Nechcem ťa tým zaťažovať, len mi to samému nedalo.

    Páči sa mi

  1. Komunizmus stále determinuje dosť aj Rusko a dokonca i našu oblasť (ale nás menej). A áno, ekonomicky a čo do životnej úrovne zaostávame oproti Západu kvôli nemu,nie preto, že by sme boli nejako “geneticky horší” (nemyslím v porovnaní s juhom Európy), lebo predtým než to tu ovládli Sovieti bola táto oblasť na približne rovnakej úrovni s takým severným Talianskom. A také Česko, resp. Československo prekonávalo i Rakúsko. Ale dnes už dobiehame minimálne juhozápadnú Európu (Česko zachvíľu dobehne životnú úroveň Španielska, napríklad). Bohužiaľ, ale tie genocídy (a aj obrovské emigrácie) spôsobené boľševikmi boli hrozne dysgenické (+ do toho nedobrá ekonomická politika).

   Páči sa mi

   1. V princípe súhlasím.
    Len trocha rozlišujem medzi vplyvom komunizmu na samotné Rusko a medzi vplyvom ruského komunizmu na strednú Európu. To prvé bola dosť interná záležitosť Ruska, to druhé bolo pre dané krajiny (napríklad aj pre nás) horšie, lebo nejde len o komunizmus, ale s ním prišla aj celá nekompatibilná a v mnohých parametroch horšia kultúra. Takže našu oblasť podľa mňa ovplyvnil komunizmus viac, ako samotné Rusko.
    A hlavne, ja som nemyslel na to, koľko škôd spravil komunizmus v Rusku, ale na to, do akej miery sú mysle dnešných Rusov deformované obdobím komunizmu. Určite ešte sú, ale viac sú už deformované dnešnými vecami. Z čias komunizmu zostalo hlavne to, čo je tak či tak súčasťou ruskej nátury.
    To je samozrejme len môj odhad, nie som žiaden sociologický empirik ohľadne ruskej populácie a kultúry – len som chcel vysvetliť, ako to myslím.

    Páči sa mi

    1. Ja som to myslel v tom zmysle, že v Rusku bol ten komunizmus predsa len tvrdší (a aj trval dlhšie). Samozrejme, nedá sa všetko zvaliť len na jednu vec, ale komunizmus bol veľmi zásadný pre vývoj v Európe (a plánujem to ešte rozobrať viac v niektorých textoch – a nemožno ani povedať, že bol len negatívny, alebo priniesol len negatívne výsledky…je to komplexné).

     Páči sa mi

 2. Len pre informáciu – asi ti to tu neberie dlhšie komentáre – ale bez varovania či vysvetlenia, čo sa deje. Čisto pre tvoje technické info, nejde o mňa 🙂 . Kratšie veci to zobralo.

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s