V4 odsunutá na okraj

Nemienim tu opakovať informácie, ktoré poskytli už iní, takže len veľmi stručne: opäť sa potvrdilo, že východnú Európu odmietajú “západniari” brať dostatočne vážne. Hovoriť o nejakom víťazstve v prípade, že V4 nepresadila žiadneho svojho krajana a na čelo Komisie EU je dosadená Nemka s pochybnou praxou i pochybným ideologickým nadstavením je veľmi smiešne. Ale hlavne, že má 7 detí, ako nám zdôrazňoval Orbán. To najpodstatnejšie o nej vám však povie Chmelár:

Nová predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová je označovaná za najslabšiu členku nemeckej vlády. Jej nominácia pripomína maniere komunistického politbyra, ktoré neschopných politikov vykoplo vždy smerom nahor. Angela Merkelová ju presadila napriek tomu, že ju doma nikto nechce: nielen koaličná SPD a bavorská CSU, ale ani opozičná Ľavica a Alternatíva pre Nemecko, ktorá vo svojom vyhlásení dokonca ironicky uviedla, že „všetky poradné firmy v Európe ronia slzy radosti“. Tým narážala na korupčnú aféru, keď vyšlo najavo, že kresťanskodemokratická ministerka obrany von der Leyenová platila externým poradcom nekresťanské odmeny – prípad, ktorým sa zaoberá vyšetrovací výbor nemeckého parlamentu.

Patrí medzi najradikálnejších podporovateľov zvyšovania zbrojenia a bola najaktívnejšia pri presadení bojovej skupiny NATO v Litve. A pri čom už úplne zastáva rozum – že práve Fico s Orbánom, Babišom a Kaczyńskim oslavujú nástup ženy, ktorá je vari najsilnejším zástancom federalizovaných Spojených štátov európskych v bruselskej nomenklatúre a napokon – aj ona kritizovala politiku Budapešti voči migrantom. (zdroj Facebook)

Vskutku “nádherný” profil. Nuž ani si nechcem predstaviť aký musel byť ten Holanďan Timmermans, ak mal byť ešte horší od tohto (Chmelár však píše o tom, že je v skutočnosti o niečo lepší, ale Orbánovi veľmi vadila jeho kritika korupcie vlády Fideszu). Samozrejme je ok, že sa V4 snaží držať pri sebe. Nie je to totiž žiadna samozrejmosť a Truban s Kiskom už avizovali, že v prípade ich víťazného ťaženia v parlamentných voľbách otočia aj kurz zahraničnej politiky Slovenska. Títo ľudia nebudú držať s našimi “bratrancami” z Poľska alebo Maďarska, to je jasné a dôjde k rozpadu V4 (čo je presne v záujme globalistov). “America first” bude ich heslo.

Je na čase naliať si čistého vína. Napriek tomu, že východná Európa sa rýchlo mení a jej ekonomika a životná úroveň idú hore, pričom politicky v nej populizmus naberá na sile, tak v porovnaní so západnými krajinami je tento región stále chudobnejší, ale aj vojensky slabý. Východná a južná Európa sa nemôžu porovnávať so severom – reálna sila a dominancia stále zostáva v severozápadnej Európe. A tu hrajú kľúčovú rolu 3 krajiny:

  1. Nemecko, ktoré je manufaktúrnym centrom celej Európy.
  2. Francúzsko, ktoré je najväčším poľnohospodárskym výrobcom a jadrovou mocnosťou.
  3. Holandsko, ktoré je logistickým a petrochemickým centrom Európy. Približne polovica petrochemických tovarov, ktoré prichádzajú do Európy alebo ju opúšťajú, prechádza cez Rotterdam.

Lenže Holandsko, Francúzsko a Nemecko majú v súčasnosti maximálnu mieru podpory národno-populistických hnutí okolo 20%. Tieto tri krajiny by potrebovali silnejšie čísla, muselo by tam dôjsť k masívnejšiemu obratu, aby miestni populisti získali reálnu moc – rovnako v daných krajinách, ako aj v rámci EU. Jediný spôsob, ako by sa sever mohol stať menej “slniečkovým” je, ak sa miestne liberálne, ľavicové a kresťanské strany, ktoré si tam dlhodobo udržujú dominanciu, obrátili viac k národno-populistickým sentimentom. Samozrejme nie je to nereálne, len zatiaľ v nedohľadne. Čas uteká a rozdiely či skôr rozpory medzi východom a západom Európy sa môžu ešte dramaticky prehĺbiť.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s