
autor: Curt Doolittle
Ideálne metódy vlády neexistujú. Treba ich vnímať iba ako technológie, ktoré treba aplikovať za rozličných okolností.
Ideálne pravidlo (však) existuje: je ním vláda prirodzeného práva a trhov vo všetkom, čo poskytuje dokonalú rozhodnosť v konfliktných záležitostiach. Ideálna “vláda” v zmysle produkcie obyčajov (zákonov) sa musí prispôsobiť akejkoľvek organizácii, ktorú vyžaduje trh (konflikt, mier, prosperita).
Nacizmus a fašizmus boli len konzervatívne a nacionalistické verzie socializmu. Nikto si nerobí ilúziu, že jednotlivci pod vládou nacizmu/fašizmu niečo vlastnia. Dokonca aj telá ľudí sa vtedy stávajú majetkom štátu. Ako povedal jeden môj priateľ, svetová vojna medzi rokmi 1939-45 sa bojovala, pretože triezvy poznal nebezpečenstvo.
Presne tak. Išlo tu o obdobie boja proti komunizmu. Rozdiel tu spočíval v tom, že zatiaľ čo Napoleon vynašiel totálnu vojnu nacionalizmu, marxisti a boľševici zase vytvorili totálnu vojnu podtried (underclass) prostredníctvom povstania a nahradenia mysticizmu pseudovedeckým náboženstvom, ktoré sľubovalo nebo už v tomto živote namiesto po smrti.
Fašizmus na to zase reagoval nacionalizmom rozšíreným aj o ekonomický a kultúrny boj tam, kde Napoleon reagoval len militárnym “fašizmom” rímskeho modelu.
Hitlerova genialita spočívala v skombinovaní Mussoliniho nacionalizmu s náboženskou estetikou, aby tak porazil alebo prevýšil komunistické podtriedy tým, ako spojil všetky spoločenské triedy proti komunistickému kultu.
Ani jeden z týchto modelov (fašizmus, komunizmus) však nie je ekonomicky prijateľný. Oba sú jednoducho metódami spôsobu boja pomocou propagandy, ktorú umožnili masovokomunikačné prostriedky danej doby ako telegraf, rádio a kino. Pulpil (sofizmus) by ste mohli nájsť vtedy všade.
Ale treba sa opäť učiť ako zvyčajne z Ríma: fašizmus (“generálstvo”) v časoch vojny a trhy (právny štát) v časoch mieru. Vláda sa teda musí prispôsobiť okolnostiam, či už ide o vojnu (fašizmus), mier (klasický liberalizmus) alebo prebytok (sociálna demokracia). A takáto adaptácia nie je ničím iným než vedeckou nevyhnutnosťou, skôr než úvahou o bláznovstve filozofických ideálov. Inými slovami: preferujeme technológiu (realita) pred filozofiou (ideál).
Predpokladám, že si, ako morálna bytosť, zamieňate ideál, t.j. “dobro” (klasický liberalizmus v časoch mieru) s nevyhnutnosťou (fašizmus v časoch vojny) a so sociálnou demokraciou (redistribúcia prebytku). Vlády musia byť nevyhnutne flexibilné medzi týmito troma modelmi podľa potreby a za daných okolností. A ešte lepšie, takáto flexibilita umožňuje zničenie nahromadenej renty pod každým z týchto modelov.
„Ideálne pravidlo (však) existuje: je ním vláda prirodzeného práva a trhov vo všetkom, čo poskytuje dokonalú rozhodnosť v konfliktných záležitostiach. Ideálna “vláda” v zmysle produkcie obyčajov (zákonov) sa musí prispôsobiť akejkoľvek organizácii, ktorú vyžaduje trh (konflikt, mier, prosperita).“
Problém je v tom, že filozofia doteraz nedokázala definovať konkrétne čo je to prirodzené právo a spravodlivosť. Vo svete prevláda morálny relativizmus, ktorý tvrdí že v každej kultúre je prirodzená spravodlivosť a právo iné.
Poučenie nám môže poskytnúť história a to náklade výsledkov konkrétnych výsledkov rôznych civilizácií v ich štádiách rozkvetu a nakoniec úpadku. Jednotlivé teórie môže na základe ich „plodov“ falzifikovať. Nemôžeme tvrdiť že kultúra kanibalizmu predstavuje prirodzené právo a spravodlivosť :-D.
Elity a väčšina národa sa musia zhodnúť na morálnych hodnotách a na cieľoch, kam smerujú. Súčasná západná civilizácia stratila hodnoty (poukázal na to geniálny šialenec Nietzsche) a v skutočnosti aj reálny cieľ (imituje ho ideou neustáleho rastu, ktorý ale naráža zjavne na limity, napríklad ekologické).
Je to svetový problém, Čína nie je výnimkou. Politika sa premenila na psychiatrické orgie nasprostastých úbožiakov. Normálny človek nemá chuť angažovať sa politicky a tak nám vznikla kasta preplácaných abnormálnych nemorálnych a sprostých gašparov.
Skúste sa zamyslieť na textom z roku 2012 :
https://blogy.hnonline.sk/pavlik-morozov/desatoro-ateistu-cesta-k-spolocnym-hodnotam
https://blogy.hnonline.sk/pavlik-morozov/sedem-bolesti-krestanskej-politiky-na-slovensku
Páči sa miPáči sa mi