Ruská demografia nemusí byť taká zlá, ako niektorí tvrdia

Niektoré pro-západné elity ako napr. Hillary Clintonová a rusofilní nacionalisti chcú veriť, že dnešné Rusko je akýsi vzor konzervatívnych a belošsky supremacistických či tradicionalistických hodnôt a pozícií. (Hlavný rozdiel spočíva v tom, že prví myslia, že je to zlé a druhí to považujú za dobré). Ide však o mylnú predstavu: Rusko je multikultúrna ríša hodnotovo zakotvená v anti-fašistickej tradícii.

Ale je tu aj druhá skupina anti-putinovských nacionalistov, ktorí sa snažia prezentovať súčasnú vládu v Kremli ako len ruskú verziu multi-kulturalizmu a otvorených hraníc bez rozlíšenia. Ako je teda Rusko na tom? Nuž, celé je to samozrejme komplikovanejšie.

Mýtus o moslimskej Moskve

Spomínam si, ako raz alternatívno-pravicový web Protiprudu zverejnil fotografiu veľkej chrámovej mešity v Moskve (Katedrála mešita). Na fotke môžeme vidieť obrovský dav v počte 100 000 až 200 000  moslimov oslavujúcich moslimský sviatok.

A teraz viac relevantná štatistika: Problém je v tom, že v Moskve sú celkovo len 4 mešity, a toto je jedna z nich.

Navyše táto mešita bola postavená už v r. 1904, potom zničená za kontroverzných okolností a znovu  postavená ako projekt z väčšej časti financovaný súkromne dagestánskym magnátom Suleimanom Kerimovom.

Ďalšie moskovské mešity zahŕňajú historickú Starú mešitu (postavenú v r. 1823), moskovskú pamätnú mešitu (skôr vojnový pamätník než miesto uctievania) a ešte jednu mešitu, ktorá je však súčasťou rozsiahlejšieho komplexu náboženských budov zahŕňajúcich o.i. aj budhistickú stuppu. Posledné dve mešity boli postavené v 90-tych rokoch.

Len na porovnanie v Moskve nájdeme 1110 kostolov, ktorých počet sa každoročne zvyšuje približne o 5%.

Dva z týchto kostolov sú katolícke. Aký je pomer medzi moslimskou a katolíckou populáciou v Moskve? 20:1? 100:1?

Len na porovnanie, v Londýne nájdete 427 mešít (z ktorých mnohé sú ešte k tomu financované Saudmi).

Preto by malo byť okamžite očividné, prečo sú ulice okolo Katedrály mešity plné veriacich. Na rozdiel od Londýna, Paríža či Berlína moslimovia v Moskve viac menej nemajú kde inde ísť.

Skutočnosť, že sa mešity Moskve nestavajú vo veľkom predsa len naznačuje, že ruské elity nie sú až tak zamerané na program náhrady obyvateľstva, tak ako v prípade elít na Západe, event. tu nie je zámer udržať si moslimov v teritóriu v dlhodobom horizonte. 

Mýtus Moskvabádu

A je tu ešte jedna ohromujúca štatistika: Moskva je posledným a jediným megamestom na svete, kde Európania zostávajú solídnou majoritou.

Podľa sčítania z r. 2010 až 92% Moskovčanov sú Rusi, pričom medzi novorodencami je to 94%. Pre všetky zámery a účely tieto počty stúpajú až na číslo 95%, ak počítate iba Slovanov a ďalšie ne-ázijské či nekaukazské menšiny. Áno, ak sa pôjdete poprechádzať do Moskvy, 85-90%  tvárí, ktoré uvidíte budú mať slovanský vzhľad. V r. 2014 Federálna migračná služba odhadovala, že v meste žije cca 1,4 milióna zahraničných pracovníkov, z  ktorých 400 000 tu žije nelegálne.

Treba mať na pamäti, že mesto má oficiálne 12 miliónov obyvateľov a je prevažne ruské. Zaokrúhľujúc na 2 milióny – pričom treba mať na pamäti, že ide o významné percento Ukrajincov a Moldavcov – a pripočítajte ich k oficiálnej mestskej populácii 12 miliónov, ktorá je prevažne ruská a dostane počet okolo 14 miliónov ľudí. A z  nich je cca 85% európska.

Pre porovnanie: Londýn je podľa najnovšieho sčítania obyvateľstva zo 60% belošský. Francúzi radšej ani nezbierajú dáta o Paríži, ale ten bude pravdepodobne na tom podobne. Nehispánski belosi tvoria 45% z obyvateľov New Yorku a 29% z obyvateľov Los Angeles.

Ešte jedna dôležitá poznámka s ohľadom aj na európsku skúsenosť po 60-tych rokov. Fertilita medzi gastarbeitermi je v Rusku veľmi nízka. Vysvetlenie je naozaj jednoduché: je tu 8x viac uzbeckých a tadžických mužov ako žien vo vekovej skupine 17-25 rokov a 4-5x viac ich je vo vekovej skupine 25-45 rokov. A muži deti nerodia, pokiaľ viem, hoci niektorí slniečkári budú dnes oponovať.

To neznamená, že súčasný stav je ideálny a ani nemôžeme povedať, že v minulosti bol. Londýn, Paríž alebo Berlín sa nestali multi-rasovými centrami cez noc, v priebehu pár rokov, ale po niekoľkých desaťročiach. Dokonca ani sociálni demokrati v Nemecku pôvodne neplánovali, že by gastarbeiteri zostali natrvalo. Nie je tu v súčasnosti žiadna garancia, že Rusku sa nestane to isté čo Západu.

Rusko sa stáva viac ruským – nie naopak

V sérií nedávnych príspevkov, ruský bloger Ivan Vladimirov upozornil na percento novorodencov etnických Rusov v pomere k percentu Rusov ako celku na región.

Je to solídny prístup, pretože pri počítaní imigrantov je ťažké – keďže odhady ilegálnych migrantov v Rusku sa všade  líšia –  tak urobiť. Pri novorodencoch je to jednoduchšie. Napokon drvivá väčšina narodení sa deje v nemocniciach a je ťažké si predstaviť, že sa tu koná nejaký obrovský baby boom Uzbekov alebo Tadžikov, v neposlednom rade kvôli banálnej skutočnosti, že drvivá väčšina gastarbeiterov sú muži.

S ohľadom na skutočnosť, že novorodenci dnes odzrkadľujú spoločnosť  o 30-50 rokov, sú čísla pre Rusko celkom povzbudzujúce (z asimilačnej perspektívy).

Percento etnických Rusov narastá takmer v celom jadre Ruska.

Prvý obrázok nám ukazuje percento etnických Rusov v jednotlivých regiónoch: (všimnite si, že zelené čísla predstavujú nárast, červené znamenajú pokles v pomere k celkovému percentu etnických Rusov):

Druhý obrázok ukazuje percentuálny podiel etnických Rusov mladších ako 5 rokov podľa regiónu.

Môžete v skutočnosti vidieť, že väčšina ruských oblastí sa stáva viac ruskými. To zahŕňa i Moskvu a Petrohrad, napriek tomu, že ide o magnety pre gastarbeiterov.

Oblasti ako Chuvash, Karels, Komi, Mari a Mordva sa stávajú viac ruskými. Aj republika Karelia, kedysi samostatná sovietska socialistická republika medzi rokmi 1940-1956, sa z 57% v r. 1926 stala v r. 2010 ruskou z 82% (a 94% medzi novorodencami), zatiaľ čo komicky pomenovaná židovská autonómna oblasť zaznamenala pokles židovskej populácie zo 16% v r. 1939 na 1% v r. 2010 a stala sa z 93% ruskou (98% medzi dojčatami).

Neprekvapivo, Ukrajinci a Bielorusi sa stávajú Rusmi dokonca rýchlejším tempom v porovnaní so zostávajúcimi Židmi a Nemcami. Iba Tatári a Baškirovia si udržujú svoje vlastné etnické republiky, aj keď mimo nich, sa rozpúšťajú v ruskej sfére.

Avšak tie regióny, ktoré sú už väčšinou obývané vysoko plodnými a nerozvinutými etnickými menšinami s nízkym IQ, ako je napr. severný Kaukaz (Dagestán, Ingušsko, Čečensko) a niektoré sibírske regióny ako Tyva a Sakha, tak v nich podiel etnických Rusov klesá, často prudkým tempom.

Keďže etnickí Rusi nemajú extra vysokú mieru pôrodnosti (avšak tá nie je výrazne nižšia než fertilita ne-kaukazských a mongoloidno-sibírskych menšín), tak primárnym prostriedkom rusifikácie sa stáva zmiešané manželstvo s Rusmi (a v takýchto manželstvách deti zvyčajne prijímajú dominantnú ruskú kultúru).

Ďalší bloger, Oleg Lisovsky, zostavil údaje o zmiešaných sobášoch u mužov i žien.

Okolo 70% Ukrajincov a Bielorusov vstupuje do manželstva s Rusom, takže asimilácia je tu obzvlášť rýchla, vzhľadom na silnú blízkosť kultúr.

Tieto čísla sú výrazne nižšie medzi kresťanskými kaukazoidmi (Arménci, Gruzínci) a finno-ugrickými etnikami (20-50%) a extrémne nízke u Tyvanov a nízkointeligentných etník severného Kaukazu (menej ako 5%).

Zhrnutie:

  1. Rusko v súčasnosti neprechádza etnickou náhradou obyvateľstva takým spôsobom ako sa to deje v USA a v západnej Európe. Treba však napísať, že tu dochádza k značnému premiešavaniu, ktoré sa však uskutočňuje medzi geneticky a psychometricky podobnými národmi – a v mnohých prípadoch ide o niečo, čo sa dialo po celé stáročia (napr. severní Rusi sú v zásade miešancami Slovanov a Ugrofínov).
  2. Regióny severného Kaukazu sú stratené z hľadiska asimilácie, ale aby sme boli féroví, pravdepodobne vždy aj boli. Sú príliš odlišné od zvyšku Ruska a je to pochopiteľné, pretože podobne ako Stredná Ázia, boli k Rusku pripojené až v polovici 19.storočia. Sú tiež absurdne etnocentrické, pokiaľ ide o hľadisko manželstva a reprodukcie.

Zdroje:
http://www.unz.com/akarlin/russia-more-russian/
http://www.unz.com/akarlin/myth-of-moskvabad/

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s