Smer: PS alebo LSNS?

Z FB stránky “Menej štátu”:

Moderátor na TA3 dnes krásne trafil klinec po hlavičke a popísal tým zhruba aj podstatu samotného výsledku volieb, ďalšieho vývoja a možných koalícií v budúcnosti.

Moderátor: “Progresívne slovensko prevzalo časť agendy, ktorú by teoreticky ako sociálno-demokratická strana mohol mať SMER. Nie je vám ľúto, že témy, ktoré mohol SMER už dávno komunikovať, ktorými už mohol dávno oslovovať voličov, dnes s nimi prichádza úplne iná strana, a to celkom úspešne?”

Monika Beňová: “Je mi to ľúto…” 🙂

A ešte Blahove slová z minulosti:

„Prekáža im to, že tu život ovládajú korporácie, zbohatlíci, biznismeni. Sociálna demokracia by ich preto vedela osloviť sociálne radikálnymi ekonomickými témami. Ale zase na druhej strane slovenskí voliči, aspoň v istých častiach Slovenska, sú kultúrne veľmi konzervatívni. Práve tu je problém s tými témami, ktoré sú typické pre západnú sociálnu demokraciu. To sú tie témy kultúrnej ľavice, ako sú manželstvá homosexuálov, ako je zrovnoprávnenie menšín, alebo zvýhodňovanie menšín v istých oblastiach,“ konštatoval s tým, že z tohto hľadiska sociálna demokracia historicky na Slovensku nemá takú pevnú tradíciu a pragmaticky preto Smer postupuje veľmi opatrne v týchto témach, lebo vie, že by tým de facto mohol ohroziť svoje politické pozície, a tým pádom by ohrozil aj presadzovanie sociálnodemokratických ekonomických riešení. „A to by sme tu mali tvrdý neoliberalizmus, čo nikto z ľavičiarov nechce,“dodal Blaha.

Tak tomu bolo v r. 2013. Smer je dnes v pasci: ak by sa liberalizoval aj tak by to nestačilo, lebo mestský liberálny volič má dnes PS. A ak bude radikálnejší v konzervatívno-národnej oblasti, tak tam má opäť volič na výber z viacerých úprimnejšie pôsobiacich alternatív. Takže nech sa Smer vyhrotí akokoľvek je otázne či mu to nejako pomôže. A strana stavajúca prevažne len na dôchodcoch nie je perspektívna strana.

6 thoughts on “Smer: PS alebo LSNS?

 1. Moje úvahy sú inšpirované reakciou našich „politikov“ po voľbách do EÚ a cca 1dcl kvalitného francúzskeho koňaku, ktorý dokáže otvárať nové horizonty poznania 😀 !

  Prvá otázka je zásadná a znie:

  Vydrží táto vládna koalícia do konca roku 2019?

  Začnem z pohľadu SNS, kde Danko sa pokúsil vrátiť stranu do koryta klasickej politiky v duchu Martina Rázusa. Moja rodina (evanielici Lipťáci) volila pred aj po II. sv. vojne SNS. Sám som ich po roku 1990 nevolil, lebo mi vadil kriminálnik ožran Slota, Dankovi som mal tendenciu fandiť, napriek jeho minulosti, ale opatrnosť mi radila nevoliť a čakať, ako sa situácia vyfarbí.

  Danko vrátil SNS do parlamentu, ale musel vyhodiť Slotovu čvargu zo strany, čo mu vynieslo nenávisť tejto mafiánskej gardy. Problém bola koalícia so Hídom, ktorý nehanebným vydieraním si vydobil neproporcionálny podiel na politike vládnej koalície. Poslanci Hídu a ich prilepené prírastky model Ing. Katarína Cséfalvayová, PhD alebo doc. JUDr. Lucia Žitňanská, PhD boli z hľadiska SNS špinou vládnej koalície.

  Položím klasickú leniskú otázku : Čo robiť?!

  Danko ak chce zachániť to, čo dosiahol v politike by mal urobiť dve veci:
  1. Využiť že liberálna mešuge chucpe voličská základňa Hídu húfne prešla do PS. Zábavná je aj „anállíza“ dosluhujúceho europoslanca za Most-Híd József Nagy. Danko by mal teraz začať okresaváť neproporcionalitu vlyvu tej liberálnej bláznivej bandy vrátane Lajčáka a Pelergíniho tak, aby vyprovokoval vytúpenie Most-Hídu z vládnej koalície.
  2. Mal by zvážiť prenechanie postu mediálne schopnejšiemu Paškovi, lebo pozíciu predsedu mediálne nezvládol.

  Most Híd sa teraz ocitol pred podobnou dilemou a preto buď vo vládnej koalícii skrotne, alebo (čo je pravdepodobnejšie a z hľadiska SNS výhodnejšie) opustí vládnu koalíciu s veľkým krikom dobrovoľne.
  Pokiaľ genialissimus Róbert Veľký ešte stále prejavuje záujem o politiku, túto tendenciu podporí a po tichu kopne do zadku Pelergíniho (napríklad tým že podporí Chmelára a Laščákovú), ktorý dobrovoľne podá demisiu.

  V roku 2020 čakajú svet veľké problémy. Bol by veľmi rozumné prenechať vládu súčasnej opozíciu a PS. Táto nová vláda bude podobne ako v minulosti sa minimálne hádať o posty v novej vláde a jej polčas rozpadu je rok-dva. Nech si vyžerie problémy, ktoré liberáli navarili podporou imigrácie a finančnej oligarchie. Ja osobne som ochotný na rok dva zatnúť zuby, nech sa prejavia v celej ich kráse. Naserú Slovákov tak, že sa konečne zmobilizujú a začnú násilné protesty typu Žlté vesty. Na ich čelo by sa mali postaviť nové opozičné strany a osladiť vládnutie mešuge chucpe.

  Páči sa mi

  1. Základný problém pri týchto úvahách je už ten, že svoj spôsob uvažovania premietame do ľudí, ktorí to pravdepodobne vidia inak, event. chceme od nich priveľa, pokiaľ ide o strategické uvažovanie (obávam sa, že toto bude aj prípad Danka).
   Danko na začiatku nepôsobil zle, aj odstavenie Slotu bol správny krok, ale len čo sa dostal do koalície začali prúsery. Fica mnohí nenávidia, ale Danko je dnes na tom ešte horšie, pretože je celkom na smiech. A keď je niekto na smiech, nebude mať ani žiaden rešpekt.
   Paška je príliš starý a spomalený na lídra strany (ale bol by dobrým prezidentom, škoda). A zbytok SNS nestojí ani za reč. Najhoršie je, ako je tá strana dnes ideovo vyprázdnená, okrem Pašku, Hrnka a sem-tam Danka sa vôbec nezdá, že tí ľudia pôsobia v tzv. národnej strane – a hlavne sú desne nevýrazní (a niektorí aj dosť hlúpi a neschopní – viď napr. Gajdoš). Mám obavu či sa SNS pri Dankovej politike vôbec dostane do parlamentu v budúcich voľbách.
   A pokiaľ ide o Fica, tak jeho určite politika už veľmi nebaví – veď chcel niekoľkokrát z aktívnej straníckej politiky odísť. A dnes je to ešte o to horšie, že nevládze ani len fyzicky, nie je schopný tú stranu riadiť tak, ako by sa riadiť mala – a preto si tam každý robí čo chce: Lajčák, Pellegrini, Beňová, Blaha. A volič (a vlastne ktokoľvek) má z toho potom bordel v hlave. Strana musí ťahať za jeden povraz a byť čitateľná: čo vďaka dezorganizácii spôsobenej bohužiaľ aj Ficovými alkoholickými absťákmi prestala byť.
   Súhlasím so záverom. A myslím, že Smeru pomôže pobyt v opozícii. Fico (ak bude teda vôbec vládať) si vie skôr dať stranu do poriadku v opozícii. V opozícii sa bude musieť Smer vedieť poriadne vyhraniť voči PS a taktiež nebude musieť robiť kdejaké kompromisy v rámci vládnutia, ktoré mu dlhodobo lámali krk.

   Páči sa mi

   1. Gajdoš – povedz mi na akom základe si ho značil ako hlúpeho a neschopného? Uveď mi čo i len jedného schopnejšieho a múdrejšieho ministra národnej obrany po roku 1990 a meno súčasného politika, ktorý by bol na tomto poste schopnejší a múdrejší!

    Fico alkoholik. Kto to vypisuje a na akom základe? Jeho diagnóza je všeobecne známa ako aj jeho všeobecne známy strach z jej dedičnosti. Každý lekár Ti povie, že keby bol alkoholik, tak už je dávno v hrobe.

    To že Fico vypadne na celé týždne a naša novinárska spodina ho neodkáže vypátrať, je celkom pochopiteľné. Má svoju diagnózu a vek, to že dnes nedokáže pracovať sedem dní v týždni a zmizne neznámo kam (a privádza tým do zúfalstva ožranov a hysterky našej novinárskej obce) je pochopiteľné. Vytýkal by som mu zásadnejšie strategické omyly z minulosti, ale toto chápem.!

    Rok 2019 bude posledný rok prosperity a príde čas, keď väčšina národa počas vlády PS a prilepenej časti našej neschopnej opozície bude nakoniec spomínať na vládnutie SMERu ako na zlaté obdobie Slovenska. Nová vláda čo nastúpi po Ficovi vyžerie všetky globálne problémy, čo sa neriešili desiatky rokov.

    Páči sa mi

 2. Pozri sa, poukazoval som na nedobre odkomunikovaný mišung Ministerstva obrany ohľadne nákupu F-16 a i zmluvy o vojenskej spolupráci, ktoré SNS a jej imidžu rozhodne neprospeli.
  Použijem teraz Blahovu argumentáciu: ber to čo som napísal ako hyberbolu. 🙂 Ja ti nemám problém uznať, že Gajdoš môže byť aj ten najlepší minister obrany, oproti kreatúre s menom Galko je to jasné. Len tu je ten problém: jednooký medzi slepými.

  K Ficovi: Ja netvrdím, že je to nejaká prechlastaná socka, ok? To čo sa deje je kombinácia rôznych faktorov. Áno, viem aký je jeho zdravotný stav, aké má problémy. Ale obávam sa, že Kuciak, a vlastne celkovo neustále brutálne útoky na jeho osobu, si vyžiadali isté následky aj na duševnom zdraví. To o tom pití prichádza síce z kruhov jemu nepriateľských, ale na základe toho, čo som aj ja sám videl, mám tendenciu dať im za pravdu. Alebo minimálne myslím, že niečo na tých rečiach môže byť. Samozrejme, že by vzhľadom na svoj zdravotný stav piť nemal.

  To, že Fico serie na nejaké novinárske hyneny nie je problém. To nekritizujem. Ja len, že tá strana prežíva najťažšie obdobie, kedy by bol potrebný aktívny líder utužujúci vzťahy, ktorý si ľudí skonsoliduje tak, aby nevysielali rozporné signály smerom k verejnosti. A toto je problém na ktorý upozorňujem: že Fico stráca alebo stratil kontrolu – a je možné, že mu to začína byť aj jedno.

  Páči sa mi

 3. Róbert Fico je ešte stále najschopnejší politik na politickej scéne SR. To že mu neschopná politická darmožráčska čvarga závidí jeho objektívne úspechy na tomto fakte nič nezmení. Treba sa pozrieť okolo seba v akom stave je sociálna demokracia v Európe! Jeho výsledky za posledné roky sú s ohľadom na stratu smerovania sociálnych demokratov všeobecne vynikajúce. Je to výborný taktik, ale v rámci mizérie ľavicovej politiky zlý stratég.

  To že to nemá ľahké krásne ilustruje Blahov kaviarenský blábol, ktorý charakterizuje témy západnej sociálnej demokracie ako „… kultúrnej ľavice, ako sú manželstvá homosexuálov, ako je zrovnoprávnenie menšín, alebo zvýhodňovanie menšín v istých oblastiach,…“. Práve toto sú témy, ktoré spôsobili úpadok sociálnej demokracie v Európe a pokiaľ sa začnú presadzovať za pomoci Beňovej a Pelerginiho, je to zaručená cesta do záhuby.

  Pokiaľ sa ľavica nevráti k témam sociálnej spravodlivosti pracujúcich a bude riešiť zvýhodňovanie (!) často veľmi pofidérne definovaných menšín, bude to vždy robiť na úkor svojej tradičnej voličskej základne. To nie je otázka konzervativizmu Slovákov, ale jednoduché kupecké počty, ktoré sa ihneď odrazia na peňaženke potencionálnych voličov.

  Žlté vesty vo Francii sú len reflexiou tejto problematiky. Je to budúcnosť aj na Slovensku. Nastúpi kríza, spôsobená synergickým efektom ďalšieho pádu finančných trhov a idiotskou imigračnou politikou. Pohodlná sociálna sieť, v ktorej sa hojdajú vysmiati darmožráči, sa začne trhať a začnú nepokoje. Naše šťastie je, že KSS myšlienkovo ustrnula v leninských predstavách o revolúcii, v ČR je situácia iná.

  SNS má v tejto situácii šancu ak oslovií tie skupiny obyvateľov SR, ktorým prekáža, „že tu život ovládajú korporácie, zbohatlíci, biznismeni“. A doplním Blahu parazitujúci kaviarenskí povaľači „intelektuáli“ , podporujúci anarchiu a imigráciu.

  Pohľad na našu „národne orientovanú“ scénu je žalostný. Najväčšie „úspechy“ žne hlupák ľudácky folklorista, ktorému záujem Slovákov môže byť ukradnutý. Dôležitý je iba príspevok zo štátneho rozpočtu za výsledky volieb, umožňujúci pestovanie jeho trápneho ega. To že do EP sa ostali ľudia ako patologický denunciant Štefanec, je mu jedno. Po Lunterovi a Čaputovej pomohol kaviarenským darmožráčom ku korýtkam.

  Je mi ľúto že projekt Rázusovej SNS začína upadať práve vďaka ambíciám neschopných jednotlivcov, túžiacich po postoch predsedu strany a teplej parlamentnej stoličke.

  Páči sa mi

 4. Fico bol dobrý, vlastne najlepší politik na čele štátu po r. 1993, ale dnes už veľa vody nenamúti. Ostáva mu buď zlé, alebo “ešte horšie” riešenie. Je to momentálne najneobľúbenejší politik, zatiaľ čo Pellegrini je najpopulárnejší (alebo 2. najpopulárnejší po Kiskovi avšak na rozdiel od Kisku tak nepolarizuje a nevyvoláva nejakú extra neznášanlivosť) a plnú podporu už Fico nemá ani vo vlastnej strane.
  Je to zapeklitá situácia, ale ak sa Fico bude držať ako kliešť, tak sa bude trápiť ešte viac.Neviem si predstaviť, ako toto môže pre neho dopadnúť dobre. Ale teraz aj čítam, že Daniš píše o tom, že Fico by aj chcel odísť (to vieme), ale vlastne nemôže, ten odchod je spojený s istými rizikami: https://www.aktuality.sk/clanok/696089/komentar-daga-danisa-fico-je-pod-tlakom-aj-vo-vlastnej-strane/

  A pokiaľ ide o vývoj v Smere, ak by to ovládal Pellegrini: nuž, ťažko povedať, ale mohlo by sa to ešte nejako udržať (aspoň na tých 15-17%), ak bude Smer stále do popredia tlačiť sociálne témy. Ono témy typu LGBT a pod. sú v skutočnosti preceňované, toto Slovákov zase až tak netrápi, ako to čo budú mať do huby. A ak budú mať čo do huby, odpustia aj nejaké posraté LGBT. Hej, Smer by asi vymekol, asi najviac, pokiaľ ide o niektoré zahraničnopolitické deklarované postoje (Pellegrini má veľmi pro-amerických poradcov), hoci aj Fico v tomto robil kdejaké ústupky…ale aj tak. Pellegrini inak nie je ani tak liberál, ako skôr centrista, to je adekvátnejší výraz, a dokonca ak ide o nejaké LGBTI nezmysly, je skôr umiernene konzervatívny (naozaj tieto veci niektorým homosexuálom v skutočnosti dosť vadia). A v podstate v Smere vždy prevažovali takýto centristi (a technokrati) nad úprimnými ľavičiarmi Blahovho typu. Jediní naozaj poriadni liberáli v Smere sú len Beňová a Zala (ale eurošľapka Beňová v poslednom období svoju rétoriku tiež prispôsobila istým trendom. Napr. v jednom nedávnom rozhovore hovorila o tom, že Rusko nie je hrozba a migranti v Európe zvýšili kriminalitu. To je v porovnaní s rečami z r. 2016, kedy sa pozastavovala nad tým, že mnohí Slováci ani nevideli živého černocha, a preto sú “rasisti”, očividne istý pokrok).

  A áno, je tu hrozba, že by Smer mohol ísť s PS. Ale druhá vec je tá, že PS už niekoľkokrát deklarovalo, že so Smerom nepôjdu ani vtedy, keď bude na čele Pellegrini (btw, Truban priamo hovoril o tom, že s Pellegrinim má zlú skúsenosť. No, vzhľadom na to, že ide človeka z PS, resp. jej lídra, tak neviem čo všetko si mám pod tým predstaviť :-D).

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s