Ešte raz o postoji k trestu smrti

30th January 1649, The execution of Charles I, (1600 – 1649), King of Great Britain, in front of Whitehall, London. (Photo by Hulton Archive/Getty Images)

Nemám veľmi rád také to delenie na pravicu a ľavicu, ale keď už sme pri otázke trestu smrti, tak jeho obhajoba sa zvykne označovať za štandardne “pravicovú”. Napriek tomu nemám dojem, že by ho tu dokonca nacionalistická alternatíva veľmi obhajovala. Napríklad takí kotlebovci sa jasne vyjadrili, že sú proti trestu smrti. Ako som spomenul i v mojom texte “O ideologických nálepkách”, tak osobne patrím k zástancom tohto ultimátneho trestu.

To neznamená, že neexistujú aj dobré argumenty proti trestu smrti, o ktorých som dlho uvažoval, ale znovuzavedenie trestu smrti by bolo výrazným politickým signálom spoločnosti v tom, že odmieta novodobý a falošný pseudohumanizmus voči kriminalite a vyjadrením istej spoločenskej “tvrdosti” a nekompromisnosti.

Navyše ak by bol tento trest aplikovaný širšie než len na najzávažnejšie vraždy, mohol by mať pozitívne eugenické účinky (a presne k tomu došlo práve v Európe, ktorá značnú časť svojej kriminálnej spodiny, vďaka dobre fungujúcemu právnemu systému, behom dlhej histórie vyzabíjala. Obdobný vývoj bol aj u východných Aziatov. Preto ten nižší sklon ku kriminalite u oboch rasových skupín).

Pripájam 2 kratšie preklady k téme:

O treste smrti

autor: Ryan Williams

Problém moderného štátu nie je v tom, že používa trest smrti pričasto, ale práve naopak, že ho využíva príliš málo. Majetok by v súčastnosti mal slúžiť ako užitočné meradlo pre tie trestné činy, ktoré si zasluhujú trest smrti. Ak využijete podvod, lesť alebo akékoľvek ďalšie nerecipročné kriminálne prostriedky k tomu, aby ste sa obohatili na úkor obyčajných ľudí nad nejaké arbitrárne číslo, povedzme 5-násobok priemeru zdanenia priemerného daňovníka za jeho život, potom by ste mali čeliť poprave. V prípade takejto schémy by takmer každý technologický monopolista, Waltonovci, Bezos alebo akákoľvek iná finančná elita a takmer každý politik a väčšina vysokopostavených byrokratov čelila smrti. Klamú NYT editori v novinách a stojí to 5-násobok daní za život priemerného robotníka? Bingo. Nebude viac problém s klamárskymi novinármi.

Celý Západ čelí duálnemu problému: násiliu a závislostiam spodiny (underclass) a parazitickej, vykorisťujúcej oligarchie kontrolujúcej biznis a politiku. Takéto opatrenia sa zdajú byť neprimerane kruté, ale sú nevyhnutné. Brazília nám ukazuje, prečo musia byť implementované a Singapur zase, že fungujú.

Vešajte ich skoro a často (naozaj)

autor: Curt Doolittle

Trest smrti je pravdepodobne jedným z najpozitívnejších vplyvov všetkých tradičných inštitúcií za predpokladu, že sa používa agresívne a nekompromisne voči násilným kariérnym zločincom. Obzvlášť vtedy, ak sú ešte mladí a nesplodili potomka. Sterilizácia žien je pravdepodobne ešte lepšia voľba vzhľadom k tomu, že ich konštantne “neviditeľné” zločiny sú zväčša morálnymi a nepriamymi krádežami než etickými a priamymi krádežami. Kedykoľvek a kdekoľvek vešáme alebo sterilizujeme, tak robíme svet lepším miestom. A spôsob ako zabrániť vešaniu a sterilizácii je kontrola reprodukcie tak, aby sme zdvihli celkovú úroveň populácie a nie naopak, ako sa uskutočňovalo za uplynulé storočie a pol – čím došlo k strate štandardnej odchýlky v IQ.

Takže ešte raz: vešajte skoro a často

“Si psychopat” – reakcia môjho známeho na takýto postoj.

V skutočnosti som bol donútený zmeniť svoj postoj (k trestu smrti) a zastávať takýto názor na základe dôkazov. Je mi ľúto, ale som vedec, nie kňaz.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s