Kratšia úvaha o nacionalizme

Nacionalizmus býva často vnímaný, predovšetkým jeho oponentmi, ako ideológia. Ja ho však často preferujem vnímať ako druh politického prístupu, ktorý umožňuje danej etnickej skupine získať teritoriálnu suverenitu. Nacionalizmus tiež môže vytvoriť štáty, ktoré budú dostatočne silné na to, aby sa mohli brániť, ale nie natoľko veľké, aby sa stali oslabenými vnútornými konfliktami spôsobenými vysokou etnickou rozmanitosťou (ako je tomu často v prípade ríše). Chcem však upozorniť, že mnohí (vrátane mojej maličkosti v minulosti) robia chybu, keď stotožňujú mestské štáty a/alebo kmeňové politiky s nacionalizmom.

Zároveň som dospel k záveru, že je v skutočnosti fajn, že existujú i ne-etnické nacionalistické štáty (Brazília, USA a mnohé iné), ktoré môžu hostiť kozmopolitných jednotlivcov, ktorí sa neidentifikujú so žiadnou etnickou skupinou, ale stále majú záujem participovať v politike, čím by mohli nepriaznivo ovplyvniť etnické štáty, v ktorých by zostali. Vskutku, ideálne by bolo, ak by sme všetkých našich „slniečkárov či svetoobčanov, ktorí nemôžu vystáť všetkých tých slovenských “rasistov”, poslali niekam do Brazílie alebo Kalifornie, no nie?

Ne-etnické štáty tiež môžu vytvoriť dôležité bariéry medzi etnickými štátmi, v ktorých žijú vzájomne nepriateľské etnické skupiny medzi ktorými neexistujú prirodzené bariéry. V univerzálnom zmysle by teda bolo pre mňa vhodnejšie označovať sa za “regionalistu” nie za “nacionalistu”. V bežnom diskurze však preferujem nazývať sa “nacionalistom” z dôvodu, že osobne preferujem žiť v národnom (etnickom) štáte a tento výraz býva zrozumiteľnejší.

2 thoughts on “Kratšia úvaha o nacionalizme

 1. Pekne…

  Budem nad tým uvažovať. Ale či by som napríklad ako Maďar neuvažoval aj nad tým, či sa nestanem okrem religionistom aj autonomistom? To neviem. Keby sa podarilo odstrániť historické reminiscencie, že autonómia vari všade len predznamenala odtrhnutie sa daného územia, prípadne jeho pripojenie k susednému štátu. Alebo takéto silné tendencie, spory až konflikty, neraz ozbrojené. Vo Fínsku, kde sú asi národnostné vzťahy, najmä k švédskej menšine ideálne by som iste ani náznak nostalgie, či túžby pozemnej autonómii neprejavil. Neviem len, a to ma napadlo len v tejto chvíli, ako sa asi cíti vo Fínsku aj ruská menšina?

  A ako by si, Roland Edvardsen odpovedal na otázku, či a a ako sa dalo predísť odtrhnutiu sa Krymu od Ukrajiny a vzniku proruských vojenských režimov a vojenskej eskalácii na západnej Ukrajine?

  Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, http://www.facebook.com/karol.nagy.372

  Páči sa mi

  1. Škoda, že sa tu nedá editovať. preklepol som a namiesto “po územnej autonómii” som napísal len “pozemnej” autonómii.

   Celý môj komentár som stručne prepracoval na mojom FB profile nasledovne:

   Pekne…

   Budem nad tým uvažovať. Ale či by som napríklad ako Maďar neuvažoval aj nad tým, či sa nestanem okrem religionistom aj autonomistom? To neviem. Keby sa podarilo odstrániť historické reminiscencie, že autonómia vari všade len predznamenala odtrhnutie sa daného územia, prípadne jeho pripojenie k susednému štátu. Alebo takéto silné tendencie, spory až konflikty, neraz ozbrojené. Vo Fínsku, kde sú asi národnostné vzťahy, najmä k švédskej menšine ideálne by som iste ani náznak nostalgie, či túžby po územnej autonómii neprejavil. Nehovorím o napr. kultúrnej, školskej a podobnej autonómii. Neviem len, a to ma napadlo len v tejto chvíli, ako sa asi cíti vo Fínsku aj ruská menšina?

   A ako by si, Roland Edvardsen odpovedal na otázku, či a a ako sa dalo predísť odtrhnutiu sa Krymu od Ukrajiny a vzniku proruských vojenských režimov a vojenskej eskalácii na západnej Ukrajine?

   Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s